​​علاقه مند و فعال بازار سرمایه  

8 نوع از قوی ترین کمپین های تبلیغاتی

کمپین تبلیغاتی

 

کمپین تبلیغاتی یک دسته تبلیغ است که حول یک پیام متمرکز شدهاست. در کمپین تبلیغاتی از راه های مختلف بازاریابی برای رساندن پیام استفاده می‌شود همچنین زمانبندی برای این کمپینها بسیار مهم است.

کمپین های تبلیغاتی در صورتی که به درستی اجرا شوند، تاثیرگذاری قابل توجهی بر رفتار مخاطبین هدف خواهد داشت.

 

دیجیتال مارکتینگ

به مجموعه فعالیت هایی که جهت تبلیغ محصولات و خدمات با استفاده از ابزارهای دیجیتالی صورت می گیرد دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing)گفته می شود. در واقع دیجیتال مارکتینگ بسیار گسترده تر از دیگر روش های بازاریابی در انواع کسب و کارهاست.

امروزه بسیاری از افراد برای انجام کارهایشان از موبایل استفاده می­کنند و هر نفر از اعضای خانواده حتما مجهز به یک گوشی تلفن همراه است؛ آن هم از نوع هوشمندش. خب این یعنی چه؟ هر کجا که سیل عظیمی از افراد وجود دارند مسلما بهترین نقطه برای تبلیغات است. دیجیتال مارکتینگ هم یعنی همین!

هر بستر تبلیغاتی جدیدی که وارد میدان می­شود، مثل هر محصول جدیدی دوران رشد مخصوص خود را دارد یعنی اثر گذاری که آن بستر تبلیغاتی حین شروع خود دارد بسیار بالاست. به طور مثال می­توان گفت تبلیغات کلیکی یا بنری زمانی هشتاد درصد اثر دهی داشته اند اما در حال حاضر میزان بازدهی آن­ها به زیر یک درصد می­رسد بنابراین با گذر زمان این بستر ها علاوه بر اینکه اشباع می­شوند، هزینه آن­ها نیز افزایش می یابد و در نتیجه استقبال عمومی از آن کمتر می­شود.

در این شرایط نیاز به بستر های جدید فراهم می­شود و عده زیادی از دیجیتال مارکتر ها به دنبال بستر هایی هستند تا بتوانند operation خود را بهینه سازی کنند.

 

ترند دیجیتال مارکتینگ در راستای هدفمندی تبلیغات

ترندها و استراتژی‌های جدید بازاریابی دیجیتال در فضای های-تک (Hi-Tech) تکامل یافته‌اند و کسب‌وکارها نیازمند تا برای موفقیت خود به تعدادی از این ترندها روی آورده و از آن‌ها در جهت پیشروی خود در بازار استفاده کنند. آن‌ها باید بدانند که آنچه در سال قبل برای آن‌ها اثربخش بوده، ممکن است امسال آنچنان هم برایشان مزیت رقابتی به حساب نیاید.

 

ویدیو مارکتینگ

 

ویدئو مارکتینگ :

80 درصد اینترنتی که مردم استفاده می­کنند صرف محتوای ویدئویی می­شود

ویدئو مارکتینگ یکی از ترند های مهم به شمار می­آید. ما می­توانیم از تبلیغات ویدئویی در بستر های اجتماعی مختلف مثل اینستاگرام، یوتویوب، آپارات و ... استفاده کنیم.

نزدیک به 70 درصد از مشتریان می‌گویند که ویدئوهای برندهای مورد علاقه‌شان را به اشتراک می‌گذارند.

حدود 68 درصد از کسب‌وکارها معتقدند که ویدئوها نرخ تبدیل آن‌ها را افزایش داده است.

52 درصد از مشتریان می‌گویند که تماشای ویدئوهای معرفی محصولات ، آن‌ها را از تصمیم خریدشان مطمئن تر می‌کند.

تعداد زیادی از کسب‌وکارها از ویدئوهای لایو برای مصاحبه، معرفی محصولات یا پوشش خبری رویداد هایشان استفاده می‌کنند. با کاهش هزینه تجهیزات ویدئویی و افزایش کیفیت دوربین‌های گوشی‌های هوشمند، کسب‌وکارها و بازاریابان به دنبال استفاده از محتواهای ویدئویی شخصی‌سازی شده به جای تماس‌های تلفنی و ایمیل هستند.

 

تبلیغات در شبکه های اجتماعی

 

سوشال مدیا مارکتینگ یا SMM

سوشال مدیا یکی از مدل های مارکتینگ آنلاین است که از امکانات شبکه های اجتماعی به عنوان ابزار تبلیغاتی وب سایت ها استفاده می­کند تا ترافیک ورودی به وب سایت را افزایش دهد همچنین این مارکتینگ به شما کمک می­کند تا با آنالیز عکس العمل کاربران خود، آن ها را دقیق­تر شناسایی کنید. اثر گذاری این مارکتینگ بر روی مشتریان حدود 73 درصد است یعنی اگر شرکت شروع به فعالیت در شبکه های اجتماعی کند به مراتب باعث افزایش اثر گذاری آن برند می­شود.

در بین بستر های سوشال مدیا، اینستاگرام توانسته است تا رشد زیادی به نسبت سایر شبکه های اجتماعی به ویژه در کسب درآمد ایجاد کند. در واقع می­توان گفت در حال حاضر قشر های متعدد جوامع مختلف اعم از خانم های خانه دار در هر نقطه­ ای از دنیا در حال فروش محصولات خانگی یا هر محصول دیگر از طریق پیج اینستاگرام خود هستند و درآمدزایی ویژه ای را ایجاد کرده اند.

تبلیغات اینترنتی  Internet advertisement

یکی از محبوب ترین روش های تبلیغات اینترنتی رپورتاژ آگهی است. رپورتاژ آگهی از جنبه های مختلف می­تواند برای شما بسیار مفید باشد. اول اینکه شما از طریق رپورتاژ آگهی می­توانید بک لینک هایی با کیفیت و دائمی دریافت کنید. دوم اینکه ممکن است از طریق لینک، منبع ترافیک سایت شما بالا رود. سوم اینکه به برند سازی شما کمک می­کند. گوگل نیز به وجود نام برندها در سایت های دیگر اهمیت می­دهد. مهمترین مزیت رپورتاژ آگهی این است که به سئوی سایت شما بی اندازه کمک می­کند.

 

کمپین های تبلیغاتی انلاین

 

روش های تبلیغاتی آنلاین

تبلیغات cmp  پرداخت به ازای هر بازدید:

اصطلاح «هزینه به ازای بازدید» یا همان Cost Per Mille که به اختصار آن را CPM می‌نامند در دنیای تبلیغات معیار متعارفی محسوب می‌شود Mille  در زبان‌های لاتین، فرانسوی و ایتالیایی به معنای ۱۰۰۰ است. بنابراین CPM به بیان ساده هزینه‌ای است که تبلیغ‌دهنده در ازای هر ۱۰۰۰ بار بازدید آگهی تبلیغاتی‌اش می‌پردازد. در دنیای آنلاین مدل پرداخت CPM اغلب برای تبلیغات بنری به کار گرفته می‌شود.

تبلیغات CPM با تقسیم هزینه‌ی تبلیغات بر تعداد بازدید‌های صورت گرفته از آگهی تبلیغاتی بر مبنای هر ۱۰۰۰ نفری که تبلیغ را دیده اند محاسبه می‌شود.

 

تبلیغات CPC یا پرداخت به ازای هر کلیک :

همانطور که از نامش پیداست به مدلی از تبلیغات اینترنتی نوین گفته می‌شود که فرد آگهی‌دهنده در ازای کلیک‌هایی که روی تبلیغاتش می‌شود، هزینه پرداخت می­کند. این کلیک می‌تواند روی یک لینک، یک نتیجه جستجو در گوگل و یا یک بنر تبلیغاتی روی وب سایت یا اپلیکیشن موبایل باشد. طبیعتا کلیک روی تبلیغات باید در راستای علاقه کاربر و به صورت واقعی باشد .

 

تبلیغات CPA هزینه به ازای فعالیت :

این مدل تبلیغات آنلاین، مخفف شده Cost Per Action است. در این مدل تبلیغات تا زمانی عملی مانند : خرید، ثبت نام  و.. انجام می­گیرد از تبلیغ دهنده هزینه ای کم نخواهد شد و نحوه محاسبه آن بر اساس تعداد

 اکشنی­ست که صورت می­گیرد. این مدل تبلیغاتی به دلیل داشتن مراحل پیچیده مخاطبان هدفمند بیشتری را داراست. در این روش چون تبلیغ دهنده به ازای هر فروش ( یک عمل خاص ) ‌مبلغی را دریافت می­کند پس از ریسک کمتری برخوردار است.

 

نوشتن شعارهای تبلیغاتی

 

کپی رایتینگ :

کپی رایتینگ به معنای نوشتن متن تبلیغاتی یا همان متن فروش است. هدف شما از این متن آن است که خواننده را مجاب به کاری کنید.

 حال اینکار می‌تواند خرید محصول، عضویت در خبرنامه یا تماس با شما برای دریافت اطلاعات بیشتر باشد.

 

تفاوت کپی رایتینگ با تولید محتوا :

در تولید محتوا هدف شما این است که با تولید محتوای مرتبط و مفید به کاربران خود در تصمیم‌گیری کمک کنید و خوانندگان بیشتری را جذب کنید. یعنی تمرکز بر روی جذب کاربر است. اما در کپی رایتینگ تمرکز شما متقاعد کردن مشتری است. کپی رایتینگ بیشتر به متن صفحات فروش و تبلیغات شما مربوط می‌شود.

برای نوشتن قوی‌ترین متون تبلیغاتی، از همان کلماتی استفاده می‌شود که من و شما روزانه آن‌ها را بکار می‌بریم . کپی رایتینگ، هنر و دانش تولید محتوای تبلیغاتی، برای کسب‌وکارهای مختلف است.

کوین هوگان از پیشتازان صنعت تبلیغات، می‌گوید :

باید کاری کنید تا مخاطب، خود را در حال استفاده از محصولتان ببیند

تنها در این صورت برنده می‌شوید.

 

عنوان جذاب تبلیغاتی

مهم‌ترین بخش یک پیام تأثیرگذار، عنوان‌نویسی جذاب است. تعداد افرادی که عنوان را می‌خوانند، ۵ برابر کسانی هستند که کل متن را می‌خوانند و از هر ۱۰ نفر، تنها ۲ نفر کل متن را می خوانند. حدود 90 درصد تاثیر یک آگهی عنوان آن آگهی است. عنوان های کوتاه بیشتر در ذهن مخاطب می ماند. برای عنوان های طولانی حتما از زیر عنوان استفاده کنید.

 

تولید محتوای متنی

 

ساده نویسی :

وقتی از زبان روزمره در متن های تبلیغاتی استفاده می‌شود، متن خواندنی‌تر و قابل ‌اعتمادتر می‌شود. پیامی که با صمیمیت و سادگی نوشته‌شده است، حس خوبی برای مخاطب به وجود می‌آورد. ساده‌نویسی باعث می‌شود خواننده احساس کند گام‌به‌گام با نویسنده همراه شده است و فرصت آشنایی با تمام جزئیات را دارد.

 

اینستاگرام

 

اینستاگرام ابزاری قوی برای شبکه های سوشال مدیا :

یکی از ابزار های قوی در سوشال مدیا اینستاگرام می باشد که تعداد کاربران زیادی را به خود اختصاص داده است و بسیاری از شرکت ها با فعالیت درستی که در این شبکه دارند توانسته اند، فروش و برندینگ خود راافزایش دهند. اینستاگرام هم مانند دیگر شبکه های اجتماعی از الگوریتمی خاص پیروی می کند و یکسری اصول و قواعد دارد که با پیروی و حرکت درچهارچوب این قواعد می توانید در این راه به هدفتان برسید.

الگوریتم اینستاگرام نیز مانند الگوریتم گوگل است اما در ابعاد خیلی کوچکتر و همچنین دارای تکنیک و اصول مختص خود است که باید طبق آن رفتار کنید. اینستاگرام با تخلف کاربران، آنها را بلاک یا اسپم و یا در رده های پایین تر قرار می دهد و همچنین پست شما را به کاربران دیگر نمایش نخواهد داد، شما باید محبوبیت کاربران را جذب کرده و ارتباط خودتان را با کاربران حفظ کنید و به گسترش آن بپردازید.

 

اینستاگرام به پُست‌هایی که بیشترین میزان مشارکت کاربران را به دست بیاورند؛ پاداش می دهد.

تمرکز اصلی الگوریتم اینستاگرام بر روی میزان مشارکت کاربران (User Engagement)  است. معیارهای تشخیص میزان مشارکت کاربران مواردی همچون تعداد لایک، تعداد نظرات، تعداد دفعاتی که یک پُست توسط کاربران ذخیره شده، تعداد بازدید ویدئو و یا هر نوعی تعاملی است که یک پُست اینستاگرامی می تواند به دست بیاورد.

در واقع زمانی که یک پست تعداد زیادی لایک و نظرات کاربران را جلب می نماید، اینستاگرام محتوای پست را محتوای با کیفیتی در نظر می‌گیرد که احتمالا تعداد افراد بیشتری علاقه خواهند داشت تا آن را مشاهده کنند.

 

با نوشتن کپشن‌های جذاب می توانید مدت زمان تعامل کاربر با مخاطبان را افزایش دهید.

کپشن‌ها را می توان به سرتیترهای روزنامه ها و مجلات تشبیه کرد. هرچقدر کپشن ها جذاب و برانگیزاننده باشد، کاربر را بیشتر درگیر می کند و میانگین زمان حضور مخاطب را افزایش خواهد داد. یکی از دلایلی که در الگوریتم جدید اینستاگرام ویدئوها بسیار تاثیرگذارند همین علت است که مدت زمان تعامل کاربر با شما را افزایش می دهند.

 

زمان بیشتری برای ارسال استوری اختصاص دهید

یکی از بهترین روش ها برای افزایش تعامل با کاربران در اینستاگرام، استوری است. الگوریتم جدید تمام تعامل کاربران بر روی استوری های شما را از جمله تعداد پاسخ‌ها و ارسال مجدد آنها به کاربران دیگر را به حساب اعتباری شما واریز خواهد کرد. هر چقدر کاربران تعامل بیشتری با استوری های شما داشته باشند احتمال نمایش پست های شما در (post feed) بیشتر خواهد بود.

یک از بهترین روش‌ها برای افزایش سطح تعامل با کاربران استفاده از ویژگی هایی مانند نظرسنجی و swipe up (قراردادن لینک در استوری) است.

استوری های مهم خود را هایلایت کنید همچنین سعی کنید از عکس مناسبی برای کاور آن هایلایت استفاده کنید. یک نظم کلی در شکل ظاهری پیج شما اهمیت زیادی دارد.

همچنین سعی کنید روزانه به طور منظم در پیج خودتان استوری بگذارید .

استوری‌هایی که در بالای صفحه تان ظاهر می‌شوند نیز تحت تأثیر الگوریتم اینستاگرام هستند! استوری‌های اینستاگرام که در ابتدای این ردیف ظاهر می‌شوند به اکانت‌هایی تعلق دارند که بیشتر با آنها انگیجمنت داشته‌اید، خواه از طریق پست‌ها یا استوری‌های آن اکانت.

 

تاثیر هشتگ ها و تگ ها

 

استفاده از هشتگ‌های مرتبط :

استفاده نادرست و غیر حرفه ای  از هشتگ در اینستاگرام می تواند باعث جریمه شدن کاربر و اکانت او شود. با این حال همچنان یکی از روش‌های مناسب  به منظور جذب مخاطبان بیشتر و افزایش سطح تعامل استفاده از هشتگ است.

اینستاگرام همچنان برای استفاده از هشتگ‌های مرتبط اهمیت زیادی قائل می‌شود. استفاده از هرگونه هشتگ در پست ها باید کاملاً بهینه سازی شده و براساس هشتگ های پرمخاطب و پر بازده باشد.

 

تاثیر لایو در شبکه های اجتماعی

 

لایو اینیستاگرام :

قبل از گرفتن لایو بهتر است که موضوع لایو رو در استوری هایتان به مخاطبان اطلاع دهید و از آن ها در مورد ساعت برگزاری لایو نظر خواهی کنید.

همچنین سعی کنید هنگام گرفتن لایو background خوبی داشته باشید و پشت به نور نباشید تا تصویرتان کیفیت مطلوبی داشته باشد. از تکان خوردن های بی مورد جلوگیری کنید چون باعث تار شدن تصویرتان در لایو می شود.

با انجام یک سری فعالیت های اولیه در هنگام شروع لایو صبر کنید تا تعداد زیادی از مخاطبانتون حضور پیدا کنند. هنگام برگذاری لایو بهتر است که موضوع مورد نظر را پین کنید.

سعی کنید تا حد امکان به سوال هایی که در لایو می پرسند پاسخ بدید.

 

شماهم اگر تجربه ای تو این زمینه دارید با من به اشتراک بزارید تا باهم بیشتر یادبگیریم  

ارادتمند کوروش قبادی