​​علاقه مند و فعال بازار سرمایه  

6 نوع از کمپین های اینستاگرامی

اسپانسرینگ اینستاگرام

 

1 - تبلیغات اسپانسر در اینستاگرام

تبلیغات اسپانسر در اینستاگرام امکان جذابی­ست که اینستاگرام برای صفحه‌های  یا همان صفحات کسب و کار در نظر گرفته است.

با انتخاب گزینه Promote  پست مورد نظر شما در اینستاگرام با توجه به موقعیت مکانی، زبانی و عوامل تاثیرگذار دیگر نظیر جنسیت، رده سنی، علاقه‌مندی و… به صورت گسترده برای کاربرانی که حتی دنبال کننده و فالوور شما نیستند منتشر خواهد شد.

دراین نوع تبلیغات در اینستاگرام می‌توانید لینک دلخواه خود را در تبلیغ قرار دهید. بنابراین امکان بازدید از سایت، خرید محصولات، دانلود اپلیکیشن، ثبت‌نام، مراجعه به کانال تلگرام و… به‌راحتی برای کاربران فراهم می‌شود.

هر کمپین اسپانسر اینستاگرام بنا به انتخاب کارفرما در استوری یا صفحه home نشان داده می‌شود. بدین معنی که جامعه هدف، تبلیغ شما را در میان پست‌های دوستان و سایر افراد، نشان می‌دهد و اگر گزینه نمایش در استوری را انتخاب کرده باشید، کاربران تبلیغ شما را در بین استوری‌های سایر فالوینگ‌های خود می‌بینند.

اگر صفحه اینستاگرام شما در حالت Business باشد، احتمالاً دکمه آبی‌رنگ promote پایین هر پست را می‌بینید. با کلیک روی این دکمه باید مراحل ایجاد کمپین اسپانسر اینستاگرام را طی کنید. اما مشکل اصلی کاربران ایرانی، نداشتن این امکان در اینستاگرام به دلیل تحریم است.

 

اینفلونسر مارکتینگ

 

2- بازاریابی افراد تاثیرگذار یا (Influencer Marketing)

بازاریابی افراد تاثیرگذار (Influencers) به معنای بازاریابی محصولات و خدمات توسط آن دسته از افرادی است که روی عموم مردم نفوذ دارند، مانند مشاهیر،چهره های محبوب جامعه، هنرمندان، ورزشکاران و همه کسانی که هوادار دارند.

در واقع به واسطه نفوذ افراد تاثیرگذار در جامعه، شرکت ها می توانند محصول یا خدمات خود را به بازار بشناسانند.

اینفلوئنسر مارکتینگ اثری مشابه بازاریابی دهان به دهان دارد با این تفاوت که مستلزم معرفی مستقیم نیست و معمولا به صورت توصیه ای و غیرمستقیم انجام می شود که تاثیرگذاری به مراتب بیشتری از روش های معمول دارد.

در سالهای اخیر بلاگرها، اینستاگرامرها و نویسندگان فضای مجازی نیز به دسته افراد تاثیرگذار پیوستند.

قبل از شروع همکاری اطلاعات insights پیج اینفلوئنسر را درخواست کنید تا اطلاعات کاملی از لوکیشن و سن مخاطبان، تعداد بازدید پست و استوری‌ها داشته باشید و بر اساس آنها تبلیغ خود را پیش ببرید. مثلا استوری‌های بعضی از پیج ها اینگیجمنت بیشتری نسبت به پست‌ها دارند در نتیجه شما می­توانید تبلیغات خود را در استوری انجام دهید.

 

میکرو اینفلوئنسرها

افراد تاثیرگذاری که تعداد فالوورهای آنها بیش از ده هزار نفر است در این دسته قرار می‌گیرند و این نوع اینفلوئنسرها به علت تعداد نسبتا پایین مخاطبانشان میزان اینگیجمنت بالاتری دارند و ارتباط بیشتری با فالوورهای خود دارند و زمانی که محصولی یا خدماتی در قالب یک پیشنهاد معرفی می‌کنند فالوورهای آنها کمتر حالت تبلیغی آن ها را حس می‌کنند.

 

ماکرو اینفلوئنسرها

این افراد مقبولیت کافی بین کاربران خود پیدا کرده اند و عموما پیج‌هایی هستن که بیش‌تر از ۱۰۰ هزار فالوور دارند. فراموش نکنید که هر پیجی که تعداد فالوور بالایی دارد لزوماً اینفلوئنسر نیست و می‌تواند در دسته پیج‌های زرد که از طریق حواشی اقدام به جذب فالوور می‌کنند قرار گیرد.

 

ارزیابی عملکرد یک اینفلوئنسر

بعد از اینکه اینفلوئنسر محصول و خدمات برند شما را معرفی کرد باید میزان اثربخشی آن را بررسی نمایید اما همیشه میزان اینگیجمنت پست معرفی برند ما نمی‌تواند پارامترهای قابل اطمینانی باشند. با توجه به اینکه تعداد لایک، تعداد بازدید پست‌ها یا کامنت ها می‌ توانند به صورت فیک انجام شود باید علاوه بر اینگیجمنت ریت پارامترهای دیگری به عنوان KPI انتخاب شود.

 

 KPI  روشی برای سنجش میزان خوب بودن عملکرد افراد است. KPI   مخفف کلمه Key Performance Indicator و به معنای شاخص کلیدی عملکرد است.

 برای اینکه بررسی دقیق‌تری داشته باشیم حتما به لینک سایت که قرار است اینفلوئنسر آن را داخل استوری قرار دهد UTM اضافه کنید تا امکان بررسی آن را داشته باشید.

تعداد (Sessions) ثبت شده در گوگل آنالیتیکس Google Analytics از طریق ترافیک ارسال شده پیج اینفلوئنسر، تعداد خرید مستقیم یا تعداد افرادی که به مرحله سبد خرید رسیده‌اند می‌تواند میزان کیفیت تبلیغ از طریق اینفلوئنسر را مشخص کند. راهکار دیگری که از طریق آن می توان تبلیغات اینفلوئنسرها را ارزیابی کرد ارائه یک کد تخفیف اختصاصی به اینفلوئنسراست.  از طریق تعداد افرادی که از آن کد استفاده کرده‌اند می‌توان عملکرد اینفلوئنسر یا میزان اثربخشی تبلیغ را ارزیابی کرد.

نرخ مشارکت یا Engagement Rate

نرخ مشارکت مجموع تعداد لایک ها و کامنت های یک پست تقسیم بر تعداد فالوورهای کاربر ضربدر ۱۰۰ است.

البته در صورتی که بخواهید خیلی دقیق نرخ مشارکت را محاسبه کنید، باید تعداد لایک ها و کامنت ها را در چند پست اخیر به طور میانگین محاسبه کنید اما معمولا بالاترین نرخ مورد نظر ماست.

 

اهمیت Engagement Rate

 

اهمیت Engagement Rate

اولین و ساده ترین کاربرد آن در شناسایی پیج هایی است که فالوورهای فیک خریداری نموده اند. حتما شما هم با پیج هایی مواجه شده اید که مثلا تعداد فالوور آن ۲۰۰K می باشد ولی پست های آن ۱۰۰ لایک و ۵ کامنت دارد!  به شرطی که کامنت ها نیز تبلیغاتی و توسط ربات گذاشته نشده باشند. چنین صفحه ای نرخ مشارکت آن حدود ۰٫۰۵ درصد است. معمولا صفحاتی که نرخ مشارکت ان ها کمتر از ۱% است ، فالوورهایشان فیک است .

البته  به این نکته توجه داشته باشید که لزوما پست هایی که اینگیجمنت ریت خوبی دارن تعداد لایک بالایی ندارند. هرچقدر میزان اینگیجمنت ریت بیشتر باشد یعنی تعداد مخاطب بیشتری با پست شما ارتباط برقرار کردند ( لایک، کامنت، ویو) بنابراین آن پست از نظر اینستاگرام ارزش زیادی پیدا می کند و برای شما پاداشی در نظر می­گیرد.

اگر شما صاحب کسب و کاری هستید و خواهان رشد صفحه خود هستید باید پست های شما اینگیجمنت ریت خوبی داشته باشد. اینفلونسری که نرخ مشارکت بالاتری دارد یعنی تاثیرگذاری بیشتری دارد لذا می تواند برای یک تبلیغ هزینه بالاتری را مطالبه نماید.

 

 

مراقب اینفلوئنسرهای تقلبی باشید!

 اینفلوئنسرهای تقلبی، کاربرانی هستند که تعداد مخاطبانشان ظاهراً بسیار زیاد است درحالیکه آن ها مخاطبان خود را خریداری کرده اند!

اینفلوئنسرهای تقلبی، فالوئر فیک میخرند و امیدوارند که بتوانند با فریب دادن برندها، یک همکاری مبتنی بر پرداخت داشته باشند.

این افراد، ارزش صرف زمان و هزینه ندارند؛ زیرا فالوئرهای آنها به هیچ وجه مطالب و پست هایشان را نمی­خوانند.

 

کمپین UGC

 

3- کمپین UGC

محتوای تولید شده توسط کاربر یا همان user-generated content که به اختصار UGC خوانده می شود. این محتوا می تواند هر پستی در هر شبکه اجتماعی باشد.

حدود 76 درصد از افراد به محتوایی که توسط افراد معمولی تولید می­شود بیشتر از برندها اعتماد می­کنند.

ابزار UGC می­تواند نتایج  قدرتمندی را حاصل کند، اگر شما خواهان موفقیت برندتان در بلندمدت هستید، استفاده از آن اجتناب ناپذیر خواهد بود اما هم زمان ریسک های قابل توجهی در اختیار گذاشتن تصویر برند شما به دست مخاطبان وجود دارد.

 

Wayfair

 

کمپین اینستاگرام Wayfair

فروشگاه آنلاین لوازم منزل Wayfair یک کمپین UGC جالب راه اندازی کرد. این فروشگاه از کاربران خواست از چیدمان منزل خود با لوازمی که از Wayfair خریداری کردند عکاسی کرده و با هشتگ #WayfairAtHome به اشتراک بگذارند. سپس با ری پست این عکس‌ها و گذاشتن لینک خرید آنلاین، افراد جدیدی را به داشتن این دیزاین در منزل خود تشویق می‌کردند.

 

از UGC به عنوان اهرمی برای بالا بردن برندتان و جذب کاربران اینستاگرام استفاده کنید. عموما مردم به نظراتی که مصرف کنندگان در مورد محصولات شما دارند اعتماد بیشتری می‌کنند پس اگر بتوانید نشان دهید که مشتری‌هایتان به طور موفقیت آمیزی از این وسایل استفاده کردند، به راحتی می‌توانید آن ها را به سوی خرید محصولات خود جذب کنید.

 

BMW

 

کمپین اینستاگرام BMW

کمپانی خودروسازی BMW با استفاده از هشتگ #BMWRepost از مالکان این خودرو که طبیعتاً به داشتن آن افتخار می‌کنند خواست عکس خودروی خود را به اشتراک بگذارند.

BMW سالانه خودروهای لوکس زیادی را در سرتاسر دنیا به فروش می‌رساند و درنتیجه از رضایت مشتریان خود از خرید و همینطور نمایش این خودرو مطمئن است.

 

مسابقه های اینستاگرامی

 

4- مسابقه های اینستاگرامی - instagram contest

مسابقه های اینستاگرامی در بین برند ها بسیار پر طرفدارند چراکه می­توانند اینگیجمنت یا همان سطح درگیری مخاطبان با پیج را بالا ببرند. می­توانید برای شرکت در این مسابقات شرایطی را که شما را به اهداف تان نزدیک می کند، تعیین کنید. مثلا شرط تگ کردن یکی از دوستان در کامنت ها می تواند برای پیج شما فالور های جدید به همراه داشته باشد.

این کمپین های تبلیغاتی اینستاگرامی بین کاربران نیز محبوبیت دارند.

 

کمپین های تبلیغاتی اینستاگرامی فروش

 

5- کمپین های تبلیغاتی اینستاگرامی فروش sale or promotion campaign

تلاش برای فروش محصولات با یک پروموشن کاری است که بسیاری از برند ها انجام می­دهند. این نوع از کمپین های تبلیغاتی اینستاگرامی مخاطبان را تشویق می کنند تا به پروفایل شما مراجعه کرده و از کد تخفیف ها و شرایط ویژه فروش به مناسبت آن کمپین خاص استفاده کنند. مناسبت های خاص سال مثل نوروز، شب یلدا و... برای این کمپین ها بسیار مناسب هستند. همچنین می­توانید محصولات مهم تان را که هنوز به بازار عرضه نشده اند به کمک این کمپین ها پیش فروش کنید.

هر کدام از این کمپین ها اهداف و روش های خاص خود را دارند، اما تمامی آن ها این هدف مهم را دارند که مخاطبان در طی یک بازه ی زمانی تعیین شده، واکنش خاصی نسبت به برند شما نشان دهند.

شما می توانید کمپین های مختلف را با هم ترکیب کنید و یک کمپین جدید برای خود داشته باشید، مثلا در کمپینی از مخاطبان بخواهید در مورد برند شما محتوایی را به اشتراک بگذارند و سپس بین محتوا های منتشر شده یک مسابقه برگزار کنید. این کمپین ترکیبی از کمپین یو سی جی و مسابقه است. نکته ی مهم این است که کمپین با توجه به برند، شرایط فعلی مجموعه و جایگاه فعلی اش بین مخاطبان، انتخاب شود. همچنین چگونگی عملی کردن این کمپین و کیفیت بالای محتوای تولیدی در اثر بخشی آن بسیار موثر است.

 

 سفیر برندینگ

 

6- سفیر برندینگ

 سفیر برندینگ (سلبریتی مارکتینگ) یک روش بازاریابی و تبلیغاتی توسط سلبریتی ها و چهره های معروف تاثیر گذار است. مثلاً احتمالاً بارها مشاهده کرده اید که یک شخص مشهور در مورد رضایت استفاده‌ی خود از محصولات یک برند صحبت می کند. این شخص به سادگی هر چه تمام‌تر یک سفیر برند محسوب می‌شود.

 

اقدام به خرید دنبال کنندگان یا همان فالوور فیک نکنید.

هرگز اقدام به خریدن دنبال کنندگان در محیط اینستاگرام نکنید. آنها به هیچ وجه برای شما مفید نخواهند بود در حقیقت، آنها شانس شما برای تبدیل شدن به یک صفحه فعال و مشهور را از بین می برند چرا که هرگز اقدام به پسندیدن تصاویر و ارسال های شما یا درج نظر در زیر آنها نمی کنند. بجای آن، این زمان را صرف جذب دنبال کنندگان واقعی در محیط اینستاگرام کنید.

هنگامی که کاربر متوجه فالوورهای فیک صفحه شما شود، به شما اعتماد نمی­کند و حس خوبی نسبت به صفحه شما نخواهد داشت. در این صورت حتی اگر پست‌ها و محصول بسیار خوبی داشته باشید، کاربران به آن اهمیت نمی ‌دهند و از کسب ‌و کار شما محصول یا خدماتی را خریداری نمی ‌کنند .

در واقع فالوورهای شما نباید حس کنند که قصد فریب دادن آنها را دارید و دید مثبت آنها از بین برود!

 

وجود فالوور های فیک در صفحه اینستاگرام باعث کاهش میزان اعتبار صفحه از نظر اینستاگرام می­شود و این کاهش میزان اعتبار تا مدت ها میتواند به میزان نمایش پست ها در صفحه اکسپلور اینستاگرام آسیب رساند.

 

حذف صفحات دارای فالوور فیک توسط اینستاگرام

اینستاگرام الگوریتم های پیشرفته ای دارد. این الگوریتم‌ های اینستاگرام دائماً در حال بررسی صفحات هستند و اگر یک صفحه فالوورهای فعالی نداشته باشد و تعداد فالوور های فیک آن‌ زیاد باشد، آن صفحه را بلاک یا حذف می ‌کند.

اگر به کامنت ‌های صفحاتی که فالوور فیک دارند سری بزنید، متوجه خواهید شد که کامنت ‌ها کاملاً نامرتبطند و پیام خاصی ندارند. مثلاً در یک پست تخصصی درباره انتخاب لباس مناسب، کامنت‌هایی وجود دارد که حاوی اموجی است. چنین کاربرانی که کامنت‌ هایی حاوی اموجی قرار می ‌دهند، معمولاً فیک هستند و اگر تعداد آنها زیر پست صفحه موردنظر شما زیاد باشد، مدیر آن صفحه فالوور، لایک و کامنت فیک خریداری کرده است.

بهترین راه این است که اصولی به دنبال بالا بردن فالوور های پیج اینستاگرام تان باشید. هیچ چیز مانند فالوور های واقعی برای شما اهمیت ندارد و به پیج شما ارزش و اعتبار نمی­دهد.  دیگران متوجه واقعی بودن دنبال کنندگان صفحه شما می­شوند و به صفحه شما و فالوور های شما اعتماد می­کنند.