​​علاقه مند و فعال بازار سرمایه  

مدیریت شبکه های اجتماعی

مدیریت شبکه های اجتماعی

 

امروزه شبکه های اجتماعی در تمامی ابعاد زندگی انسان تاثیر به سزایی دارند. این تاثیر گذاری در همه عرصه ها رخ داده،  تجارت و بیزینس هم تحت تاثیر رسانه های جمعی واین شبکه ها قرار دارد.

شبکه های اجتماعی بهترین واسطه برای سازمان هایی محسوب میشوند که تصمیم دارند استراتژی های بازاریابی و  تبلیغاتی خود را به صورت دقیق تری در جوامع پیاده کنند. بعضی از این شبکه های به مرور جایگاه خود را از دست دادند و برخی نیز با پیشرفت خوبی که داشتند، جایگاه ویژه‌ای را بین کاربران به دست اوردند.

هر شبکه اجتماعی به منظور مشخصی ساخته شده است. برای مثال یوتیوب برای اشتراک گذاری ویدیو، فیسبوک برای اشتراک گذاری لایف استایل، لینکدین برای کسب و کار و اینستاگرام برای اشتراک گذاری عکس.

 

شبکه های اجتماعی در ایران فیلتـــــر هستند

 

اما از آنجایی که تمام شبکه های اجتماعی در ایران فیلتـــــر هستند، مردم ایران از اینستاگرام به عنوان شبکه اجتماعی اصلی استفاده می کنند.

وقتی که کسب و کارهای ایرانی این حجم از مخاطب را در اینستاگرام دیده اند

شروع به فعالیت در این شبکه کردند تا بتوانند از این طریق مشتریان خود را افزایش دهند .

هر تجارتی می تواند با به کارگیری فردی حرفه ای در حوزه تجارت الکترونیک، کلیه امور شبکه های اجتماعی و دیجیتال مارکتینگ خود را به صورت بهینه اداره کند اما متاسفانه صاحبین مشاغل اغلب جایگاه دیجیتال مارکتینگ را نادیده گرفته و مسئولیت های این بخش را بین پرسنل شرکت یا آشنایان خود تقسیم می کنند.

 

حدود 10 سال قبل، مدیریت رسانه های اجتماعی یک شغل محسوب نمی شد

 

حدود 10 سال قبل، مدیریت رسانه های اجتماعی یک شغل محسوب نمی شد و اصلا شغلی با این نام وجود نداشت. شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده بودند و افراد زیادی از آن استفاده نمی کردند. واژه بازاریابی شبکه های اجتماعی نیز در میان افراد شنیده نمی شد اما در چند سال گذشته، اوضاع تغییر کرد.

شرکت های تبلیغاتی به استخدام مدیر یا کارشناس شبکه های اجتماعی نیاز پیدا کردند.

این شغل یک حرفه نوظهور در عصر حاضر محسوب میگردد، بنابراین با گذشت زمان انتظارات از این شغل افزایش می یابد.

 با توجه به رشد سریع شبکه های اجتماعی در زندگی مردم ، یک مدیر رسانه با تجربه میتواند در رشد و توسعه یک برند تجاری موثر باشد و در روند بهبود برندینگ و استراتژی های تبلیغاتی تاثیر مستقیم بگذارد.

اگر از جمله افراد پر مشغله باشید و در حال اداره شرکت یا فروشگاه خود هستید به احتمال زیاد فرصت چندانی برای اجرای تبلیغات نخواهید داشت.

یک ادمین صفحه اینستاگرام میتواند به عنوان نیروی موثر در طول ماه و به شکل روزانه در صفحه شما پست هایی دارای ارزش تبلیغاتی جدید ایجاد کند.

بدون تردید اگر فردی مهارت های زیادی در سابقه کاری خود داشته باشد، نتیجه کار چشمگیر خواهد بود. با توجه به گستردگی حیطه وظایف یک مدیر شبکه های اجتماعی، فرد مورد نظر باید از سطح مهارتی بالایی برخوردار باشد.

 

مهارت­های لازم برای یک ادمین

 

پیش زمینه ها و مهارت­های لازم برای یک ادمین:

توانایی نویسندگی : یک مدیر شبکه­‌های اجتماعی باید تسلط مناسبی بر زبان و ارائه مطالب در قالب متن داشته باشد. داشتن قلم خوب و نوشتن به سبک و سیاق خاص شاید یک هنر باشد که هر کسی آن را ندارد ولی مهارت و دانش نوشتن درست یک «باید» است که ادمین شبکه اجتماعی و مدیر تولید محتوا باید درآن ماهر باشد. در گذشته ابزارهای تبلیغاتی زبان کسب وکارها بودند ولی امروزه با توجه به نفوذ اینترنت و سهولت بحث تولید و انتشار محتوا هر برند می تواند خود به تولید محتوا بپردازد ولی نکته ای که نباید از آن غافل شد این است که صحیح بودن نوشتار و استفاده از ادبیات درست می تواند در زمان طولانی ماندگار شده و به یاد خواننده بماند.

 

توانایی تولید محتوا مبتی بر بهینه سازی موتورهای جستجو: پیش از نوشتن بهتر است روی واژگانی تمرکز کنید که حجم زیادی از جست و جوها در مورد آن بوده است. به عبارت دیگر، در مورد موضوعاتی بنویسید که مردم در حال حاضر در مورد آن نیاز به اطلاعات دارند و با برندی که شما با آن همکاری میکنید مرتبط است. برای اینکار می توانید از ابزارهایی مانند google keyword کمک بگیرید.

بدانید کلید واژه های مورد نظر را کجا و چگونه در محتوای خود به کار گیرید تا توانایی جستجو شدن آن را به حداکثر برسانید.

 

تفکر خلاقانه

 

طرز تفکر خلاقانه:  بازاریابی رسانه اجتماعی، تنها به معنی استفاده از تاکتیک هایی مشخص نیست. این موضوع به معنای درک فرایند خلاقانه ای است که باعث فراهم شدن محتوای خلاقانه می شود و می تواند با مشتریان تعامل داشته باشد. اهمیت محتوای بصری خلاقانه را نادیده نگیرید و سعی کنید  این نوع از محتوا را تجربه کنید. در حوزه ای که انتخاب کرده اید کاملا تحقیق کنید و بفهمید مردم چه چیزی از این حوزه و خدماتش می خواهند و دقیقا درباره همان موضوعات محتوا تولید کنید.

 

شناخت شبکه های اجتماعی و خصوصیات آن

 

شناخت شبکه های اجتماعی و خصوصیات آن : یک ادمین موفق شبکه های اجتماعی در مورد مخاطبین کسب وکار شما، اطلاعات لازم و کافی را با هدف استفاده از پلتفرم های مختلف دارد. در واقع نیرویی که شما برای مدیریت شبکه های اجتماعی خود از آن ها استفاده می کنید باید تفاوت این شبکه ها را دانسته و بداند که با مخاطب هر پلتفرم چطور صحبت کند. ممکن است محتوایی را برای شبکه اجتماعی اینستاگرام تولید کنید که بسیار کاربرد خوبی برای این پلتفرم داشته باشد اما در شبکه اجتماعی توییتر به درد نخورد. پس شناخت تفاوت های شبکه های ارتباطی بسیار مهم است.

 

برنامه ریزی برای مدیریت شبکه های اجتماعی

 

برنامه ریزی برای مدیریت شبکه های اجتماعی: انتشار پست ها در اینستاگرام باید تداوم داشته باشد و به صورت منظم انجام شود. یعنی فاصله ی زمانی بین پست ها با هم برابر باشد. این موضوع به این معنی نیست که حتما لازم است هر روز حداقل یک پست منتشر کرده باشید. مهم این است که زمان بندی آن ها منظم باشد. مدیریت پست های اینستاگرام توسط ادمین حرفه ای انجام میشود تا بتواند از الگوریتم های اینستاگرام پیروی کند.

پست های اینستاگرامی از مهم ترین راه های ارتباطی میان صاحب پیج و مخاطب بوده به همین علت باید توجه ویژه ای برای تهیه آن به کار گرفت.

 

برنامه ریزی محتوای اینستاگرام

 

از جمله کارهای دیگر یک ادمین صفحه­­ ی اینستاگرام، برنامه ریزی محتوای اینستاگرام شماست. رسانه های اجتماعی محتوا را دریافت کرده و آن را تقویت می کنند. مدیر رسانه اجتماعی باید بداند چه محتوایی به درستی کار می کند و  چه محتوایی کارکرد خوبی بر رسانه های اجتماعی ندارد همچنین این موضوع به معنای این است که بداند چه فرمتی از محتوا همچون محتوای متنی، ویدئویی یا تصویری برای یک حوزه موثر است.

 

 زمان بندی پست های اینستاگرام

 

همچنین زمان بندی پست های اینستاگرام، می تواند بسیار برای جذب مخاطب تاثیر گذار باشد. یکی از پارامترهای مهم در قرار دادن پست ها، انتخاب بهترین زمان ممکن از ۲۴ ساعت شبانه روز است. این انتخاب برای روزهای مختلف متفاوت است. به طور مثال ممکن است بهترین زمان روز پنج شنبه، ساعت ۳ بعد ازظهر باشد اما بهترین زمان روز سه شنبه، ساعت ۲۱:۳۰ باشد.

 

 از جمله دغدغه های بعدی صاحبان کسب و کار افزایش فالوئرهای آن هاست. همه ما میدانیم که افزایش فالوئر واقعی به معنای افزایش بازدید صفحه اینستاگرام شماست. زمانی که تعداد بازدید صفحه شما بیشتر شود، احتمال خرید از محصولات شما نیز بیشتر خواهد شد. از جمله کارهای دیگری که یک ادمین صفحه اینستاگرام برای شما انجام خواهد اضافه کردن تعداد فالوئرهای شماست.

برای مثال برخی از پیج ها آموزشی هستند و ادمین این پیج های اینستاگرامی باید به صورت مداوم پست های آموزشی از طریق ویدئو یا IGTV منتشر کند و پاسخ سوالات کاربران را بدهد.

برخی دیگر از پیج ها فعالیت فروشگاهی دارند و ادمین این پیج ها باید به روش های بازاریابی اینستاگرامی مسلط باشد و مسئولیت پاسخ گویی به مشتریان و معرفی محصولات نیز به عهده ادمین پیج است.

 

 تکنیک های تولید محتوا و جذب مخاطب در اینستاگرام

 

 تکنیک های تولید محتوا و جذب مخاطب در اینستاگرام

استفاده از قالب مشخص : تصور کنید محتوایی از برند شما بدون ذکر نام و لوگو در یکی از شبکه‌های مجازی منتشر شده باشد، چند درصد احتمال می‌دهید که مخاطبان شما می‌توانند تشخیص دهند که این محتوا متعلق به برند شماست؟ کسانی که به طور اتفاقی در شبکه‌های مختلف مطالب گوناگونی از شما را مطالعه می‌کنند آیا می‌توانند تشخیص بدهند که چه مطالبی مربوط به برند شما بوده است؟

استفاده از قالب مشخص در محتوای تولیدی شما نقش بسیارمهمی دارد. این قالب مانند لباس در نگاه اول به صفحه اینستاگرام شماست که میتواند باعث جذب مخاطب شود. سعی کنید محتوای صفحه اینستاگرام خود را به نوعی طراحی کنید تا هر کس در هر جایی پستی از شما دید، ناخوداگاه به یاد برند شما بیفتد. با دسته بندی پست ها و استفاده از قالب خاص برای هر محتوا صفحه ی اینستاگرام خود را مرتب کنید تا مخاطب به راحتی محتوای مورد نیاز خود را بیابد.

 

 ایده های جدید و خلاقانه

 

استفاده از ایده های جدید و خلاقانه: ایده های نو به مراتب توجه بیشتری را به خود جلب می کند سعی کنید برای تولید محتوای اینستاگرام، تا حد امکان از ایده های تکراری، قدیمی و کپی شده استفاده نکنید. این کار می تواند باعث دلسردی و بی اعتمادی مخاطبانتان شود. برای این که ادمین موفقی باشید باید دقت کنید از محتواهای مفید ، کاربردی و مرتبط با نیاز کاربر در حوزه فعالیت خود استفاده کنید. در انتخاب عکس ها وسواس داشته باشید، فرقی نمی کند محتوای شما عکس، ویدئویی و یا عکس نوشته باشد؛ سعی کنید با کیفیت ترین پست های ممکن را در اختیار کاربران قرار دهید.

 

کامنت مارکتینگ

 

به کامنت‌ها پاسخ دهید: پاسخگویی به کامنت‌های دنبال‌ کنندگان در هر شبکه اجتماعی اهمیت دارد. اجازه دهید شرایط گفتگو، سؤال پرسیدن و تعامل فراهم گردد. به دنبال‌ کنندگان خود نشان دهید که قابل دسترس و مشتاق شنیدن هستید.

 

کاربران را به تگ کردن دوستان خود، زیر تصاویر تشویق کنید : هرچه افراد بیشتری محتوای شما را ببینند، این مسئله به تعامل بیشتر و دنبال ‌کنندگان بیشتر برای شما منتهی می‌شود. این رویکرد نه تنها در مدیریت اینستاگرام نقش بسزایی دارد بلکه استراتژی مناسبی برای سایر رسانه‌‌های اجتماعی محسوب می‌شود.

 

 کپشن نویسی

 

استفاده از کپشن: استفاده از کپشن های خاص و مرتبط یکی دیگر از تکنیک های تولید محتوای مناسب است. اگر قصد تولید عکس نوشته دارید تمامی توضیحات خود را داخل عکس قرار ندهید سعی کنید تیتر اصلی و توضیح کوتاهی را در بر داشته باشد و ادامه توضیحات را در زیر پست به صورت کپشن قرار دهید. نوشتن متن مناسب در کپشن در راس کارهایی است که برای تولید محتوا باید انجام دهید.

 

استفاده از لحن صمیمی و دوستانه: لحنی که نویسنده در نگارش محتوای صمیمی انتخاب می‌کند، باید همگام با هویت برند باشد و اگر هویت برند رسمی و جدی است، صمیمت محتوا نباید خیلی از آن هویت فاصله بگیرد.

در واقع محتوای صمیمی همان محتوای معمولی است که کمی متفاوت‌تر نوشته می‌شود تا خواننده بتواند آسان‌تر با آن ارتباط برقرار کند. لحن نگارش این محتوا دوستانه است و موضوع آن عادی است اما برای مخاطب مهم است، چون حتما با موضوع آن در چالش بوده است که به خواندن محتوا پرداخته است.

در این نوع محتوا نویسنده می تواند درباره موضوع محتوا، با خوانندگان درد دل کند یا مشکلاتش را در این مورد با مخاطبان مطرح کند، به این ترتیب مخاطب احساس نزدیکی بیشتری با نویسنده و محتوای او می‌کند. هر چند نویسنده در این نوع محتوا با خوانندگان صمیمی است، اما نباید از ادب و احترام دور شود.

نویسنده می‌تواند در محتوای متنی صمیمی، تجربه‌های تلخ و شیرین خود را درباره موضوع محتوا با خوانندگان در میان بگذارد. اضافه کردن کمی چاشنی ، طنز و شوخی می‌تواند، تاثیری شگفت‌انگیز در نوشتن محتوای صمیمی داشته باشد.

 

 هشتگ های ترند

 

استفاده از هشتگ های ترند : سعی کنید اگر تصویر یا ویدئویی را منتشر می کنید به بهترین نحو منظورتان را از ارسال آن در کپشن قرار دهید تا موجب گمراهی مخاطبان و یا سواستفاده برخی از رقبا نگردد.

برای هر پستی از هشتگ های مرتبط استفاده کنید. سعی کنید از دو نوع هشتگ در هر پست استفاده کنید هم هشتگ های ترند و هم هشتگ های اختصاصی تر. این کار موجب می شود پست شما در اولین لحظات ارسال توسط هشتگ های ترند بازدید خوبی داشته باشد و پس از آن هشتگ های دیگرتان توسط مخاطبان خاص تر مورد بازدید قرار گیرد. همچنین از هشتگ های برند خود نیز در زیر همه پست هایتان استفاده کنید این کار موجب می شود تا بیشتر شناخته شوید و پست هایتان به نوعی دسته بندی و شخصی سازی شود.

 

شما می توانید با استخدام یک ادمین صفحه اینستاگرام، کار خود را شروع کنید. شاید پیش خودتان بگویید: «اینستاگرام فضای ساده ای است و نیاز به هزینه کردن نیست.» اما این تفکر، تفکر اشتباهی است. زمانی که من و شما بخواهیم از تمام پتانسیل های این فضا به خوبی بهره مند شویم و به صورت هدفمند مشتریان خود را پیدا کنیم باید نگاه حرفه ای تری به موضوع داشته باشیم .

خوشحال میشم اگر نقد یا مطلبی  دارید کامنت کنید 

ارادتمند شما کوروش قبادی :)