​​علاقه مند و فعال بازار سرمایه  

درباره برند شخصی (Personal Branding)

برند شخصی

 

 برندسازی شخصی یا همان پرسونال برندینگ به فرایند تحلیل، درک و شکل دادن به نحوه نگرش و تصویر ذهنی جهان بیرونی از شما گفته می شود. برند شخصی شما، ترکیبی منحصر به فرد از مهارت ها و تجربیاتی ست که شما را از سایرین متمایز کرده است. پرسونال برندینگ موثر می تواند شما را از سایر متخصصین که در زمینه کاری شما فعالیت دارند، متمایز کند.

در دنیای امروز با وجود رقابت های فراوان در هر حوزه ای خوب بودن به تنهایی دلیل بر موفقیت نیست . ممکن است شما هم از آن دسته از افرادی باشید که می‌گویند: "جنس خوب، مشتری خودشو پیدا می کنه"؛ درحالی ‌که این روزها هر مهارت و کسب‌ و کاری بدون معرفی، محکوم به شکست است.

 

شهرت

 

آیا پرسونال برندینگ همان مشهور شدن است؟

برخی معتقدند برندسازی شخصی یا پرسونال برندینگ در حقیقت معنای دیگری برای رسیدن به شهرت است و افرادی هم بر این عقیده اند که بین شهرت و پرسونال برندینگ تفاوت هایی وجود دارد که در نهایت با تقویت برند این دو با هم یکی می شوند. اگر پرسونال برندیگ به خوبی انجام شود، می‌توانید با گره‌ زدن نام خودتان با یک کسب و کار طوری آن را را به موفقیت برسانید که دیگر رقبا از انجام آن ناتوان باشند.

با رشد شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، توئیتر، لینکدین، اینستاگرام و… افرادی را می بینیم که یک شبه تبدیل به یک سلبریتی شده و میتوانند برای خود شهرتی محیا کنند اما باید بدانیم مشهور شدن به هر قیمتی نمی تواند در رشد برند شخصی تاثیر دائمی داشته باشد. بسیاری از خواننده هایی که در عرض یک ماه تبدیل به ستاره بی چون و چرای دنیای موسیقی می شوند نمونه این افراد هستند که پس از یک سال  دیگر خبری از آنها نیست. انگار خودشان هم می دانند که در آینده ای نه چندان دور در هیاهوی دنیای مجازی جای خود را به دیگرب خواهند داد.

    در گذشته پرسونال برندینگ کمی سخت تر و زمانبر بود. بطور مثال خوانندگانی مانند مایکل جکسون، بیتلز و… هنگامی به شهرت جهانی رسیدند که نه خبری از فیسبوک بود و نه اینستاگرام و تلگرام بود و نه خبری از کمپین های تبلیغاتی.

 پس آن ها چگونه توانستند در هر خانه ای رسوخ کنند و نامشان تا ابد جزء محبوبترین هنرمندان قرار گیرد؟ درواقع تعریف و تمجید مردم و طرفداران ، یکی از بهترین روش های رشد افراد هم در گذشته و هم در حال است.

 این روند در عصر حاضر با سرعت بیشتری در حال اوج گرفتن است. بطور مثال شخصی به طور تصادفی با انتشار یک ویدئو یک شبه به سوژه مردم و رسانه ها تبدیل می شود.

 

اهمیت پرسونال برندینگ

 

   اهمیت پرسونال برندینگ

  • هنگامی که کسب‌وکار خود را در حوزه تخصصی راه می‌اندازید (در قامت یک طراح، فیلمساز، نویسنده، سخنران، مربی، فریلنسر و …)، به زودی ضرورت ایجاد یک برند شخصی یا پرسونال برند را احساس می‌کنید.
  •  وقتی متوجه می‌شوید که نیاز به اعتماد دیگران دارید و باید سری از توی سرها دربیاورید آن موقع است که متوجه اهمیت داشتن یک برنامه برای پرسونال برندینگ می‌شوید.

 

  • برند شخصی همان چیزی است که شما را از رقبایتان متمایز می‌کند و به شکل‌ گیری یک اثر ماندگار در ذهن مخاطبان و مشتریانتان کمک می‌کند.

 

  • بدون داشتن یک برند شخصی که مخاطب هدف شما را جذب کند، ساختن یک تجارت سودآور ، بسیار سخت است.

 

  • برند شخصی برای زندگی حرفه‌ای ‌شما امری حیاتی است. اینکه چگونه خودتان را برای مشتریان فعلی  پرزنت کنید واقعا مهم است. برندسازی شخصی به شما این امکان را می‌دهد تا مردم به نحوی که می‌خواهید شما را ببینند، نه آنگونه که برای کسب‌وکار شما مضر است.

همچنین به شما امکان برجسته تر کردن نقاط قوتتان را می دهد بنابراین باعث می‌شود دیگران به این باور برسند که شما را خوب می‌شناسند و آدم‌ها به کسانی که می‌شناسند بهتر اعتماد می‌کنند؛ حتی افرادی که هیچ‌وقت شخصا با شما ملاقات نکرده‌اند.

به عنوان مثال، ایلان ماسک، در توئیتر بیشتر از ۳ شرکت خود (تسلا ، SpaceX و SolarCity) طرفدار یا دنبال‌کننده دارد. این قضیه در مورد بیل گیتس (مایکروسافت)، ریچارد برانسون (گروه شرکت‌های ویرجین)، گری وینرچاک (وینرمدیا و وینریکس) و سایر کارآفرینان بسیار موفق صادق است. همه آنها برندهای شخصی قدرتمندی دارند که برای افزایش دیده‌شدن و جذب مشتری بیشتر برای شرکت‌های خود، از آن استفاده می‌کنند. شما نباید بین برندینگ شرکت یا پرسونال برندینگ یکی را انتخاب کنید بلکه می‌توانید هر دو را با هم پیش ببرید.

 

هدف از پرسونال برندینگ

 

هدف خود را از پرسونال برندینگ تعیین کنید.

پیش از هرچیز باید هدف خود را مشخص کنید. برای موفقیت در هدف ‌گذاری میتوانید از مدل SMART پیروی کنید. مدل هدف ‌گذاری اسمارت  شما را یاری می‌کند تا اهداف خود را به نحوی تعیین کنید که تردیدی دررسیدن به آن‌ها و موفقیت در راه رسیدن به اهداف خود  نداشته باشید. طبق این مدل، اهداف باید مشخص، قابل اندازه گیری، دست یافتنی، واقع بینانه و مبتنی بر زمان باشند.

در همین راستا باید بدانید که دوست دارید در چه زمینه ای فعالیت کنید و چگونه به مردم معرفی شوید. ارزش‌های شخصی شما در زندگی کدامند، معنای موفقیت و پیشرفت از دیدگاه شما چیست و چه چشم‌اندازی را پیش روی خود ترسیم می‌کنید.

 

خود شناسی

 

خود را بشناسید و نقطه تمایز خود را مشخص کنید.

برند شخصی شما، علت متمایز نمودن شما از دیگران است. برند شخصی مثل تصویری است که تمامی صفات و ویژگی هایتان را در بر دارد که بعد از شنیدن نام شما، تصویری در ذهن افرادی که شما را می‌شناسند پدیدار می‌شود.

 برند شخصی یعنی ارزش منحصر به فردی که به مخاطبانتان قول می‌دهید.

 

استایل و لحن

 

استایل و لحن خودتان را داشته باشید

استایل و لحن اختصاصی در پرسونال برندینگ اهمیت خاصی دارد. خیلی‌ها شما را به ظاهر و لحن (Tone of Voice) اختصاصی که دارید می‌شناسند. به عنوان مثال برخی به لباس‌هایشان و یا افکارشان و برخی دیگر به نوع بیا‌نشان شناخته می‌شوند.

امروزه پرسونال برندینگ بسیار مهم است. با این شرط که بر اساس شرایط و روحیات و داشته های خود قدم بردارید نه اینکه بخواهید یک نسخه کمی از فرد دیگری باشید. بسیاری از افراد را دیده ایم که بجای اندیشیدن درباره توانایی های خود، تبدیل به یک کپی ناقص از افراد موفق حوزه کسب و کار خود شده اند و دیر یا زود از این نقش خسته می شوند و به دنبال الگوی دیگری می روند.

 

برای نمایش برند شخصی خود کتاب بنویسید

 

برای نمایش برند شخصی خود کتاب بنویسید

نوشتن یک کتاب آنقدرها هم که فکر می‌کنید سخت نیست. اما چرا در فرایند برندسازی شخصی باید یک کتاب نوشت؟ کتاب به این معناست که شما یک منبع هستید. چیزی که ارزش وقت گذاشتن و توجه مخاطب را دارد. مطلب گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام و حتی فیس‌بوک، قدرت اعتمادسازی یک کتاب را ندارد.

می‌توانید کتابی در زمینه‌ ی کاری خود یا چیزی که درباره‌ی آن تخصص دارید، بنویسید و با استراتژی‌های مناسب، تعداد زیادی از مخاطبان را به خود جذب کنید.

شاید شما وقت کافی برای نوشتن یک کتاب نداشته باشید. به جای آن می‌توانید برای نمایش برند شخصی خود، تعدادی کتاب در زمینه‌ی محصول و یا حوزه ی کاری خود بخوانید و سپس آن‌ها را نقد و بررسی کنید. بسیاری از مخاطبانتان را افرادی تشکیل می‌دهند که نقد و بررسی کتاب، محصولات یا خدمات در حوزه‌ کاری شما را می‌خوانند.

 

ثبات رویه داشته باشید و بر یک تخصص متمرکز شوید.

برای اینکه نام شما در یک زمینه تخصصی بر سر زبان‌ها بیفتد و به راحتی در ذهن افراد بماند، باید در یک حوزه تخصصی که به آن علاقه دارید فعالیت کنید.

در حقیقت، کلیه‌ فعالیت های شما باید همواره یک پیام اصلی را به مخاطب برساند و او را سردرگم نکند. به عبارتی دیگر، شما از این طریق، هویت برند شخصی خود را هم‌راستا با اهداف و مهارت‌ هایتان به مخاطبان معرفی می‌کنید.

در فضای مجازی به شکلی خودتان را معرفی کنید که توانایی های شما را برجسته کند. وقتی کسی در اینترنت به دنبال شما می‌گردد می‌خواهد که یک معرفی پرصلابت از شما ببیند که در آن اطلاعاتی جدید در مورد حیطه کاریتان آمده باشد.

 

رفتارهای شما باید با پرسونال برندینگیتان هماهنگ باشد

راز موفقیت پرسونال ‌برندینگ در انسجام و هماهنگی است. اگر قصد دارید آدم‌ها یک تصویر ثابت از شما در ذهن داشته باشند باید اکت‌های و رفتارهای هماهنگ و منطقی داشته باشید. عموم مردم نسبت به یک رفتار یکسان از جانب دو فرد مختلف عکس‌العمل‌های مختلفی از خود نشان می‌دهند. ممکن است از رفتار فرد الف شوکه شوند در حالی که همان رفتار در همان موقعیت از فردی دیگر با انتظارات آنها مطابقت داشته باشد.

 

 شبکه های اجتماعی

 

در فضای مجازی حضوری پر رنگ داشته باشید.

حتما برای خودتان یک وب‌ سایت قدرتمند و منحصربه‌فرد ایجاد کنید تا بتوانید با تولید محتوای جذاب و کاربردی علاوه بر حفظ ارتباط همیشگی با مخاطبان، به عنوان یک منبع معتبر و غنی شناخته شوید. ضمن اینکه در شبکه‌های اجتماعی باید پروفایل شخصی خود را تقویت کرده و برای خودتان اعتبار بسازید.

مردم شما را در هر مرحله از شغلتان که باشید، در گوگل جستجو می کنند. صرف نظر از سن و یا سطح کاری شما، کسانی هستند که در اینترنت به دنبال شما بگردند. هر آنچه که آنها درباره شما بیابند، می‌تواند تاثیر بسزایی بر آینده حرفه ای و شخصی شما بگذارد. امروزه بیش از نیمی از کارفرمایان تا زمانی که در اینترنت در مورد فرد متقاضی به کار جستجو نکنند، وی را استخدام نمی‌کنند.

 اگر به درستی بر روی آوازه خود در فضای مجازی کار نکنید، قطعا فرصت های کاری را از دست خواهید داد. شما باید پیش از آن که یک استراتژی برندسازی شخصی اتخاذ کنید، از همه چیز مطلع باشید و تمام نتایج جست و جویی که به نحوی با شما در ارتباط است و توانایی لطمه زدن به شما را دارد، بیابید.

سایت‌های ایرانی زیادی وجود دارند که می‌توانید پروفایل خود را در آنها بسازید. البته سعی کنید بیشتر در سایت‌های تخصصی مرتبط با مهارت‌های خود عضو شده و پروفایل ایجاد کنید.

همواره دیده شوید

برای تاثیر بیشتر، برند شخصی شما باید بارها و بارها دیده شود. زمانی که یک برند شخصی را ایجاد می کنید، به نحوی حوزه کاری خود را نشان می دهید. شما باید درباره آن با مردم صحبت کنید، در شبکه های اجتماعی حضور داشته باشید در غیراین صورت یک برند تجاری موفق نخواهید داشت.

به یاد داشته باشید، شما در حال برندسازی شخصی و نه فقط یک تصویرسازی عمومی هستید. برند شخصی شما از طریق اعمال و رفتارتان با افراد واقعی شکل خواهد گرفت. کمک به مردم یکی از راه‌های مؤثر برای موفق بودن است. مشاوره‌هایی که به دیگران می‌دهید و توصیه‌هایی که به دیگران می‌کنید، آموزش‌ها، کتاب‌ها و مقالاتی که به ‌صورت رایگان در اختیار افراد قرار می‌دهید، همه در دیده شدن و برندینگ شخصی در آینده‌ای نه چندان دور به شما کمک می‌کند.

 

ترس

 

ترس را کنار بگذارید

برای دیده شدن برند شخصی باید ترس را کنار گذاشت. افراد ترسو هیچگاه برندسازی شخصی موفقی نخواهند داشت. معروف‌ ترین برندهای شخصی جهان سرشار از جسارت و اعتماد به ‌نفس بوده‌اند.

 شما می‌توانید شخصیت خود را قدرتمند و جسور، در برندسازی شخصی پرورش دهید و به جمع بهترین برندهای شخصی موفق بپیوندید.

 

افراد باهوش

 

کسب و کار خود را با کمک افراد باهوش انجام دهید

اگر صاحب کسب و کاری هستید، افراد باهوش و با استعداد، خلاق و مبتکر را استخدام کنید. گرچه این کار سخت است اما این افراد تأثیر زیادی در دیده شدن و موفقیت پرسونال برندینگ شما خواهند داشت. بنابراین، اگر می‌خواهید برند شخصی پر رونقی داشته باشید باید بهترین افراد در صنعت خود را پیدا کرده و با آن‌ها کار کنید. هنگامی که شما با افراد پر تلاش و باهوش کار می‌کنید می‌توانید بایکدیگر موضوعات بزرگی را خلق کنید.

به عنوان مثال، استیو جابز با افراد باهوش مانند استیو وزنیاک کار کرده است. وزنیاک مهارت کسب ‌و کارسازی و یا برندسازی استیو جابز را نداشت. آنچه او داشت هوش خیره‌کننده‌ای بود که او را یکی از خلاق‌ترین مهندسان کامپیوتر جهان ساخت. اما استیو جابز به وزنیاک برای برندسازی شخصی و میراث شخصی خود (یعنی توسعه‌ی برند اپل) نیاز داشت.

 

شناخت مخاطبان

 

مخاطبان‌تان را بشناسید

پرسونای مخاطب در برندسازی شخصی نیز اهمیت زیادی دارد و باید بدانید دقیقا مخاطب هدف شما چه افرادی هستند، قرار است به آنها چه بگویید و چه کمکی به آنها بکنید. باید دقیقا بررسی کنید این افراد چطور به شما دسترسی دارند و چه زمان‌هایی از محتوایتان استفاده می‌کنند. مهم ترین نکته این است که می خواهید چه ارزشی برای مخاطبان  ایجاد کنید.

 

بازاریابی و تبلیغات

 

بازاریابی و تبلیغات قوی

شاید تصور کنید نیازی نیست برای یک فرد بازاریابی و تبلیغات انجام شود. اما اشتباه می‌کنید!

اینجا از یک برند صحبت می‌کنیم و برندسازی و آگاهی از برند شخصی نیز مانند برندسازی تجاری نیازمند بازاریابی و تبلیغات قدرتمند است. حال می‌توانید از روش‌های رایگان یا ارزان قیمت مانند شبکه‌سازی، راه‌اندازی وب‌سایت، انتشار محتوا، و… یا از روش‌های پولی مانند گوگل ادز، تبلیغات کلیکی، سئو، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و… استفاده کنید.

پرسونال برندینگ یک گام بی‌ دردسر در جهت تحقق اهداف‌تان است. صرف نظر از وضعیت صنعت یا حرفه شما، پرسونال برندینگ، این قدرت را دارد که تمام فرصت ها برای پیشرفت را کاملا نابود کند و یا تبدیل به موفقیت کند. هر زمان که به یک دید حرفه ای در مورد پرسونال برندینگ رسیدید، به یاد داشته باشید که این مسئله بخش مهمی از رشد حرفه ای شماست همچنین در نظر داشته باشید که ممکن است به منابع، زمان و تلاش زیادی نیاز داشته باشد.

در انتها این ها تنها روش‌هایی نیست که شما را قادر می‌سازد تا دست به نمایش برند شخصی خود بزنید. همین طور باید بدانید که برندسازی شخصی می‌تواند به شیوه‌های مختلفی بر درآمد، محبوبیت و احساس ارزشمندی شما به شدت اثرگذار باشد.

خوشحال میشم اگر نقدی دارید برام کامنت کنید

ارادتمند شما کوروش قبادی :)