​​علاقه مند و فعال بازار سرمایه  

چطور برای شبکه های اجتماعی استراتژی تهیه کنیم ؟!

استراتژی شبکه های اجتماعی

 

امروزه شبکه‌های اجتماعی بستر مناسبی برای رشد و پیشرفت کسب و کارها هستند و هیچکس از اهمیت آن‌ها غافل نیست. اگر شما صاحب یک کسب کار کوچک یا متوسط هستید، چه قادر به پرداخت هزینه‌ای جداگانه برای نیروی کار مخصوص شبکه اجتماعی باشید و چه نباشید، باید یک یا چند شبکه اجتماعی برای حضور و فعالیت در آن‌ها انتخاب کنید. قطعا برایتان سوال پیش خواهد آمد که کدام شبکه اجتماعی برای من مناسب است؟ روی کدام یک بیشتر تمرکز کنم؟

نمی‌توان گفت بهترین شبکه اجتماعی اینستاگرام است اما می‌توان گفت که محبوب‌ ترین شبکه‌ی اجتماعی این روزهاست که با حدود 1 میلیارد کاربر فعال، یکی از قوی‌ ترین ابزارهای مارکتینگ به شمار می‌آید.

 همانطور که می‌دانید، تمرکز اصلی اینستاگرام روی عکس و تصاویر است. بر اساس آمار ارائه شده، میانگین سنی کاربران اینستاگرام 18 تا 29 سال است.

 

طراحی استراتژی در اینستاگرام

داشتن استراتژی در اینستاگرام بهترین تکنیک برای حضور فعال در این شبکه است. افراد زیادی با اینترنت در ارتباطند که استعداد یا هنری قابل ارائه دارند. برخی نیز کالایی برای فروش دارند و در عین حال کسانی هستند که خواهان این محصولات هستند. شما می توانید از این فضا بهترین بهره را ببرید؛ استراتژی اینستاگرام در واقع یک برنامه از تمام اقدامات مد نظر شما و اهدافی است که قصد رسیدن به آن ها را دارید.

 

اینستاگرام

 

اینستاگرام برای چه کسب وکار هایی مناسب است؟

اگر رقبای کسب وکار شما در اینستاگرام حضور دارند و در این زمینه موفق عمل کرده اند پس شما هم میتوانید کسب وکار خودتان را در این پلتفرم راه اندازی کنید ؛ شما باید نقاط ضعف رقبای خود را بشناسید و نیاز مخاطبانتان را برطرف کنید.

اگر محصول و یا خدمات زیبا و جذابی را ارائه می دهید می توانید آن ها را در این پلتفرم به تصویر بکشید. اولین نکته‌ای که باید مد نظر داشت، کیفیت بالای عکس‌هاست. اینستاگرام یک رسانه تصویری است که روزانه عکس‌های زیادی در آن منتشر می‌شود که شمار زیادی از آن‌ها با کیفیت هستند؛ بنابراین با گذاشتن عکس‌های بی‌کیفیت نه تنها غیرحرفه‌ای به نظر می‌رسید بلکه محصولاتتان را هم بی‌کیفیت نشان می‌دهید.

وقتی صحبت از فروش اینترنتی کالا می‌شود، چه فروش کالا در اینستاگرام چه فروش کالا در یک فروشگاه اینترنتی، یک مشکل بزرگ در ذهن خریداران مجسم می‌شود و آن این است که در خرید آنلاین نمی‌توانیم محصول را لمس کنیم، جنس آن را حس کنیم و اندازه واقعی را تشخیص دهیم. عکاسی درست از محصولات تا حد زیادی می‌تواند این مشکل را برطرف کند، در عکاسی از محصولات باید از زوایای مختلف محصول عکس بگیرید، باید با کیفیت بالایی عکاسی کنید به طوری که تار‌وپود محصول در عکس مشخص شود و همچنین اندازه واقعی محصول را برای کاربر محسوس کنید.

 

اگر مخاطبان شما در اینستاگرام حضور دارند شما هم میتوانید برای دسترسی به آن ها عضو این شبکه شوید. بهتر است همواره اهمیت مخاطب خود را افزایش دهید و دست از بررسی او برندارید! آمار و ارقام زیاد و پراکنده‌ای برای مخاطب هر شبکه وجود دارد که می‌تواند به شما دید بهتری دهد.

 

هدف

 

مراحل تدوین استراتژی اینستاگرام

هدف خود را مشخص کنید

گام اول تدوین استراتژی اینستاگرام، مشخص کردن اهداف کسب و کار شماست اما پیش از هر چیز باید بدانید پیج اینستاگرام قرار است چه کمکی به استراتژی بازاریابی کسب و کار شما کند؟

هدف خود را برای حضور در این فضا تعیین کنید. اهداف اینستاگرام می تواند بسیار متفاوت باشد. برای بعضی افراد هدف از حضور در این شبکه فقط تفریح و سرگرمی است؛ برای برخی دیگر ایجاد یک راه ارتباطی با سایر صفحه ها و برای بعضی دیگر استفاده از این فضا برای ارائه خدمات خود به دیگران و ایجاد کسب وکار است.

فعالیت در اینستاگرام بدون داشتن اهداف از پیش تعیین شده، میزان کارایی و موفقیت اقداماتتان را دچار مشکل می سازد.

 

شاخص کلیدی عملکرد

 

شاخص کلیدی عملکرد (KPI) مناسبی انتخاب کنید.

زمانی که هدف خود را به طور شفاف تعیین کردید، باید معیارهایی که با آن نتیجه کار را بررسی میکنید، مشخص سازید. در این مرحله باید به  KPIهای خود فکر کنید. بدون داشتن معیارها (Key Performance Indicators)، نمی‌توان میزان موفقیت فعالیت‌ های خود را اندازه گیری کرد.

 معیارهای مورد بررسی در این زمینه به هدف کلی شما از اینستاگرام مارکتینگ بستگی دارد.

در اینستاگرام معیارهای متنوعی مانند لایک، فالو و … وجود دارد اما نیازی نیست که شما به تمام آنها توجه کنید. این اهداف شما هستند که معیارها ارزشمند را تعیین می کنند. برای مثال اگر هدف کلی شما از حضور در اینستاگرام، افزایش آگاهی از برند (Brand Awareness) است، باید به معیارهایی مانند Reach و Impressions توجه کنید.

 

مخاطبان هدف

 

مخاطبان هدف خود را بشناسید

هنگام ایجاد استراتژی برای کسب وکارتان، جستجوی مخاطب هدف در اینستاگرام باید یکی از اولین موارد در لیست کارهای شما باشد. مخاطبین شما کسانی هستند که استراتژی اینستاگرام مارکتینگ شما را شکل می‌دهند. برای تولید محتوای مطلوب، باید بدانید که فالوورهای شما دقیقا تمایل به دیدن چه چیزی در صفحه ی شما را دارند و چه نوع محتوایی بیشتر مورد پسند آن‌ها است.

تعریف این که چه کسانی مخاطبان واقعیتان هستند، به تمرکز برای ایجاد یک محتوای  عالی کمک خواهد کرد. با شناخت مخاطب شما اطمینان دارید که محتوایی مطابق سلیقه آن ها می سازید.

 

insights

 

آمارهای جمعیتی اینستاگرام خود را بررسی کنید

هنگام شروع، داشتن اطلاعات از دنبال کنندگان اینستاگرام بسیار مفید خواهد بود. به بخش داده‌های آماری (insights) خود در برنامه اینستاگرام روید و روی مخاطب کلیک کنید. در آنجا سه آمار اساسی در مورد جنسیت ، سن و مکان فالوورهای خود مشاهده خواهید کرد.

 

فالوورهای هدف را تعقیب کنید

بررسی کنید که چه افرادی علاقه مند به دنبال کردن کسب و کار شما هستند. برای این کار ‌روی نام افرادی که آخرین پست‌های شما را لایک کرده اند یا برایتان کامنت گذاشته‌اند، کلیک کرده و وارد حساب‌ آن‌ها شوید. در آنجا، بررسی کنید که آن‌ها چه چیزهایی ارسال می‌کنند؟، از کدام هشتگ‌‌هایی استفاده می‌کنند؟، چه نوع متن‌هایی می‌نویسند و از چه زبانی استفاده می‌کنند؟ همچنین میتوانید با دنبال کردن هشتگ های مربوط به کسب وکارتان مخاطبان جدید جذب کنید.

این کار سبب می شود تا بفهمید مخاطبانتان به دنبال چه چیزی در اینستاگرام هستند. ممکن است آن ها رقبایتان باشند که شما در مورد آن‌ها چیزی نمی‌دانید.

 

هشتگ

 

از هشتگ هایی استفاده کنید که شما را در مقابل مخاطبان مناسب قرار می‌دهد

هشتگ هدف، هشتگی است که مخاطبان، از آن در اینستاگرام خود استفاده می‌کنند. مخاطبان هدف شما باید علایقی مشابه شما داشته باشند، بنابراین استفاده از هشتگ‌های مشابه و لایک آن‌ها، به سازگار بودن شما با یکدیگر اشاره دارد. به‌خوبی در مورد هشتگ‌ها تحقیق کنید، سپس یک رویکرد فعال یافته و این هشتگ‌ها را به کار ببرید.

رقیبان خود را رصد کنید.

زمانی که استراتژی اینستاگرام مارکتینگ خود را تدوین می‌کنید، شناسایی نقش ‌آفرینان اصلی حرفه‌­ شما در اینستاگرام و بررسی عملکردشان به شما کمک خواهد کرد تا یک گام جلوتر از آن ها را ببینید. مخاطبین آنان، مخاطبین شما نیز هستند.

رصد بهترین و بزرگترین رقبایتان زمینه شناخت شما برای عملکرد بهتر را فراهم می آورد همچنین به راحتی استراتژی نتیجه‌ بخش را می شناسید.

 

هویت بصری

 

هویت بصری پیج اینستاگرام خود را طراحی کنید .

یکی دیگر از مراحل مهم در استراتژی اینستاگرام، رعایت زیبایی پیج است. پیج اینستاگرام شما باید در نگاه اول برای مخاطبان جذاب باشد تا ترغیب به دیدن پست‌هایتان شوند و در نهایت شما را فالو کنند.

یک پارچگی و داشتن هارمونی در هویت بصری اینستاگرام از مهم‌ ترین گام‌های موفقیت در یک پلتفرم تصویر محور مانند اینستاگرام است. داشتن یک تم تصویری مشخص به یک برند کمک می‌کند تا مخاطب حتی اگر نام آن را نبیند دریابد محتوا متعلق به کیست. با این کار میان انبوهی  محتوا در صفحه فید به راحتی قابل شناسایی می‌شوید. این اقدام اینگیجمنت پست‌ها را نیز افزایش می‌دهد. به عنوان یک کسب‌ وکار باید به دنبال این باشید که دیدن محتوای شما توجه کاربر را جلب کند.

 برای مثال افکت‌ها و فیلترهای مشخصی برای تمام عکس‌ها استفاده کنید یا طیف رنگی مشخصی برای تصاویر خود به کار گیرید.

 

نام کاربری

 

از نامی استفاده کنید که قابل جستجو باشد

نام کاربری (username) مناسبی انتخاب کنید. در قسمت اسم از کلمات کلیدی مرتبط با حرفه ‌تان استفاده نمایید؛ واژگانی که کاربر آن‌ها را جستجو می‌کند. اغلب اوقات مردم نام برندی را نشنیده‌اند اما به خدمات و محصولات آن نیازمندند و با انتخاب کلمات کلیدی مرتبط می توانند شما را پیدا کنند.

 

از ویژگی های جدید اینستاگرام استفاده کنید

به اینگیجمنت و فعالیت منظم از سوی الگوریتم اینستاگرام بها داده می‌شود. از آن‌جایی که الگوریتم اینستاگرام برای استفاده از این ویژگی‌ها به کاربران پاداش می‌دهد، مهم است که همیشه چشم به راه به روزرسانی‌های جدید باشید!

 با این کار نه تنها جامعه مخاطبین‌تان را افزایش می دهید بلکه یک گام جلوتر خواهید بود.

 

به طور منظم در پیج خود فعالیت کنید

پیجتان را به امان خدا رها نکنید. برای اینکه بازدیدکننده‌های بیشتری به دست آورید و فالوورهای فعلی‌تان را از دست ندهید لازم است به طور منظم محتوای مناسبی را در پیج تان منتشر کنید. فراموش نکنید اینستاگرام علاوه بر پست‌های محبوب، پست‌هایی که به تازگی ارسال شده‌اند را با احتمال بیشتری به بازدیدکنندگان نمایش می‌دهد تا پست‌هایی که مربوط به یک هفته پیش هستند.

مراقب باشید از آن طرف بام سقوط نکنید! ارسال تعداد پست های بیش از اندازه نه تنها کیفیت کارتان را پایین می‌آورد بلکه ممکن است باعث آزردگی فالوورهایتان شود.

 

زمان پست گذاری

 

زمانی پست بگذارید که مخاطبان‌تان آنلاین و حاضرند

الگوریتم اینستاگرام نه تنها به میزان مشارکت یا اینگیجمنت دریافتی پست‌ هایتان بها می‌دهد بلکه برای سرعت دریافت این مشارکت نیز ارزش قائل است. اگر زمانی پست‌تان را ارسال کنید که اکثر فالوورهای‌تان آنلاین هستند، شانس بهتری برای دریافت سریع‌تر لایک و کامنت خواهید داشت.

برای این‌ که اینگیجمنت‌ تان را بیشتر کنید، زمان ارسال پست‌های‌تان را با زمان فعالیت فالوورهایتان تنظیم کنید. اگر هنوز ایده‌ای در این زمینه ندارید، می‌توانید از insights  برای تشخیص بهترین زمان پست گذاری استفاده کنید.

 

گروه های اینگیجمنت مربوط به کسب وکار

 

در گروه های اینگیجمنت مربوط به کسب وکارتان عضو شوید

گروه های اینگیجمنت به گروه‌هایی در تلگرام یا هر جای دیگر گفته می‌شود که در آن‌ها عده‌ای جمع شده و پست‌های همدیگر را در فیس‌بوک یا اینستاگرام لایک کرده یا زیر آن‌ها کامنت می‌گذارند.

افراد حاضر در این گروه‌ها، علاوه بر فالو کردن یکدیگر به تبادل لایک نیز مشغولند؛

 به طوریکه هرعضو به ازای گرفتن لایک و کامنت از سایرین، این کار را برای آن‌ها به ‌صورت متقابل انجام می‌دهد. این روش باعث ایجاد کامنت‌ها و لایک‌های واقعی برای افراد حاضر در گروه می‌شود. هدف یکسان و اصلی آن‌ها، به‌ دست آوردن فالوئر با استفاده از ایجاد ترافیک اضافی است.

زمانی که یکی از کاربران گروه، پست جدیدی را آپلود می‌کند آن را داخل گروه هم به ‌اشتراک می‌گذارد تا بقیه بتوانند آن پست را لایک کرده یا برای آن کامنت بگذارند. یکی از دلایل علاقه به این گروه‌ها الگوریتم تازه اینستاگرام است که بقیه پست‌ها را به ‌صورت زمان‌ بندی‌ شده به نمایش نمی‌گذارد. بسیاری از کاربران معتقدند که با درگیری بیشتر کاربران با پست‌های آن‌ها، شانس نمایش پست‌هایشان به فالوور‌ها در اولویت بالاتر قرارگرفته و درنهایت شانس قرارگیری آن محتوا در صفحه اکسپلور بالا می‌رود و این پروسه در آخر منجر به جذب فالوئرهای بیشتری می‌شود.

کاربران گروه های اینگیجمنت باید تابع یک سری قوانین باشند بیشتر این قوانین موجب درگیر شدن کاربران با پست‌های افراد دیگر، قبل از به اشتراک‌ گذاری پست‌های خود می‌شوند. کامنت‌ها حتماً باید شامل تعداد معینی از کلمات باشد تا مثل ربات‌های کامنت‌گذار به‌ نظر نیایند. همچنین ارسال چند ایموجی به‌ عنوان یک کامنت، ممنوع است. درصورتی ‌که اعضا، این قوانین را رعایت نکنند به‌ احتمال‌ زیاد فعالیتشان در گروه مسدود (Ban) می‌شود. باوجود تمام این تدابیر، به ‌نظر می‌آید باز هم اطمینان از «اینگیجمنت باکیفیت» سخت باشد. بعضی از کاربران، سود بسیاری از این گروه‌ها برده و فالوئر‌های زیادی را بدون حفظ استاندارد «دو‌طرفه»، جذب می‌کنند. کامنت‌های این افراد اصطلاحاً «زالو» نامیده می‌شود چراکه این افراد معمولاً با زرنگی، کامنت‌های مشابهی را کپی کرده و برای همه کاربران از همان استفاده می‌کنند. ناگفته نماند که برخی از این گروه‌ها، برای خدمات خود مبلغی را به‌ عنوان حق عضویت دریافت می‌کنند.

ساخت استراتژی درست، به تضمین موفقیت شما کمک خواهد کرد

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی بسیار فعال است و گاهی اوقات با محتواهای متعدد لبریز می‌شود. به همین دلیل است که ایجاد یک استراتژی بازاریابی اینستاگرامی برای کسب وکار خود به منظور کسب موفقیت در این شبکه اجتماعی، بسیار مهم است.

 

خوشحال میشم نظرتون رو درباره مقاله برام کامنت کنید 

ارادتمند شما کوروش قبادی :)