​​علاقه مند و فعال بازار سرمایه  

درباره اینستاگرام چه میدانید ؟!

اینستاگرام

 

اینستاگرام از جمله شبکه های مجازی جالبیست که کاربران روزانه با ویژگی های جدید و آپدیت های آن روبرو می شوند.

آشنایی با ویژگی های جدید اینستاگرام از اهمیت بالایی درمیان کاربران برخوردار است چراکه با استفاده از یک اپلیکیشن می توانید برنامه هایی را جهت معرفی، تبلیغ و جذب مشتری داشته باشید. اینستاگرام یکی از باثبات‌ ترین شبکه‌های اجتماعی ست که محبوبیت زیادی را در بین کاربران پیدا کرده است و هر روز تعداد زیادی از کاربران با گذاشتن عکس‌ها و استوری‌های مختلفشان در این شبکه­ی اجتماعی، از آن استقبال می‌کنند.

 

اکانت تجاری

 

اکانت تجاری یا بیزینس پروفایل اینستاگرام

اینستاگرام در سال ۲۰۱۶، قابلیت جدیدی به نام بیزینس پروفایل (Business Profile) را به کاربران خود معرفی کرد. این امکان برای کسب و کارها در نظر گرفته شده بود و دست آن ها را برای استفاده تجاری از اینستاگرام باز می‌کرد؛ پس کاملاً طبیعی بود که با استقبال بسیار خوبی روبرو شود.

با ایجاد یک بیزینس پروفایل، شما به امکانات ویژه‌ای در بخش مدیریت صفحه خود دسترسی خواهید داشت. امکاناتی که می‌توانند به فروش بیشتر شما کمک کنند و کاربران عادی اینستاگرام، به آنها دسترسی ندارند.

 

امکانات ویژه اکانت تجاری اینستاگرام

 

امکانات ویژۀ بیزینس پروفایل

 دکمه‌ای برای تماس با شما  Contact Button : با استفاده از این قابلیت می‌توانید یک دکمه تماس در صفحه اینستاگرامتان ایجاد کنید، این دکمۀ تماس (Contact) در بالای پروفایل شما به نمایش در می‌آید و با استفاده از آن می‌توانید آدرس، شماره تلفن و ایمیل مرتبط با کسب‌وکارتان را درج کنید تا مخاطبان به راحتی شما را پیدا کنند.

 

آنالیزور اینستاگرام Instagram Insights : یکی از قابلیت های اکانت تجاری، امکان تحلیل و آنالیز کاربران است یعنی شما به اطلاعات دقیقی درباره فالوورهای خود دسترسی خواهید داشت. این اطلاعات شامل: سن، جنسیت، موقعیت جغرافیایی و زمان آنلاین بودن کاربرانتان می‌شود.

همچنین امکان آمار گیری از پست‌ها (impression، reach) از دیگر ویژگی‌هایی است که فقط در بیزینس پروفایل‌ها  (Business Profile) قابل دسترس است.

Reach تعداد کاربران یا اکانت هایی است که حداقل یک پست شما را دیده‌اند.

Reach rate یا نرخ دسترسی به محتوا عبارت است از تعداد کاربرانی که از پست شما بازدید کرده‌اند تقسیم‌ بر تعداد کل فالوورهای شما.

 

 تعداد دفعات بازدید پست

 

IMPRESSIONS تعداد دفعات بازدید پست، استوری‌ها یا پروفایل شما در یک دوره زمانی مشخص است.

 اینستاگرام تعداد دفعاتی که پست شما دیده شده است را حساب می‌کند، به طوری که یک پست می‌تواند چندین بار مشاهده شده باشد، یک پروفایل می‌تواند چندین بار بازدید شود و البته می‌توان یک استوری را چند بار تماشا کرد.

اگر یک نفر پست شما را پنج بار دیده است، این به‌عنوان 1 دسترسی به محتوا (Reach) و 5 بازدید از محتوا (IMPRESSIONS) به‌ حساب می‌آید.

Engagement rate (نرخ مشارکت ) عبارت است از نسبت میزان تعامل کنندگان با پست به کل کسانی که آن پست خاص را مشاهده کرده اند.

نرخ تعامل یکی از مهم ترین فاکتور های رتبه بندی پست ها در شبکه های اجتماعی مخصوصا اینستاگرام است و نسبت به سایر فاکتور ها اهمیت بالاتری دارد. به این صورت که هرچه نرخ تعامل پست هایتان را بالاتر ببرید میزان نمایش پست های شما افزایش یافته و درنتیجه رشد صفحه شما سریعتر می شود.

 Engagement on reach (نرخ مشارکت در دسترسی) جمع همه لایک‌ها و کامنت‌ های شما برای یک پست تقسیم‌ بر دسترسی (reach) به محتوای پست‌های شما است و نه فالوورها.

اگر شما 100 فالوور داشته باشید و 150 نفر آخرین پست شما را دیده‌ باشند و پست شما 20 لایک گرفته باشد، نرخ مشارکت برای این پست 20 درصد خواهد بود و نرخ مشارکت در دسترسی دقیقاً 13 درصد است.

 

امکان قرار دادن لینک در استوری داخل پروفایل های بیزینس : در حالت عادی نمی‌توان هیچ لینکی در استوری قرار داد! مگر آنکه شما یک اکانت تجاری داشته باشید. البته، لازم به ذکر است که تنها بیزنس پروفایل‌هایی که بیش از K۱۰ فالوور دارند می‌توانند از این قابلیت استفاده کنند.

 

اکانت مخصوص اینفلوئنسرهای اینستاگرام با نام Creator Accounts:

این اکانت اینفلوئنسرهای اینستاگرام را به تجزیه و تحلیل های جدید و همچنین امکانات خاص در پیام رسانی مجهز می‌کند.

 

Creator Accounts

 

ویژگی های Creator Accounts

مدیریت ساده دایرکت‌ها Simplified inbox  : دایرکت (Message) به دو دسته Primary و General تقسیم شده است. همه‌ دایرکت‌ها (بجز request ها) در بخش Primary ظاهر می شوند اما می توان آن ها را به بخش General انتقال داد، با این کار نوتیفیکیشن آن دایرکت خاموش می شود.

دایرکت های منتقل شده به General را میتوان دوباره به Primary منتقل کرد.

یکی دیگر از قابلیت های اکانت Creator در بخش دایرکت‌‌ها این است که می‌توانید ترتیب قرار گرفتن دایرکت‌های موجود در بخش Requests را بر اساس "زمان ارسال دایرکت" یا "اهمیت اکانت دایرکت دهنده" تغییر دهید همچنین میتوانید همه‌ Requests و دایرکت ها را یکجا حذف یا اکسپت کنید.

 

نمودار تغییرات فالوور Growth insights: بطور کلی قابلیت insights  کمک می‌کند تا تغییرات فالوورهایتان را به طور روزانه مشاهده کنید. با استفاده از نمودار (در بخش Audience) می‌فهمید در 7 روز گذشته چند نفر شما را فالو یا آنفالو کرده اند.

اینستاگرام با استفاده از likelihood علاقه مندی ها را تشخیص می دهد: Likelihood یکی از قابلیت های جدید اینستاگرام است که کمک می کند پست های صفحه هایی که به نظر می آید شما به آنها علاقه بیشتری دارید را از دست ندهید. اینستاگرام برای درک این موضوع از میزان تعامل شما با پست های هر صفحه استفاده می کند.

یعنی اگر شما همه پست های یک صفحه خاص را لایک کرده باشید اینستاگرام این احتمال را می دهد که پست جدید آن صفحه نیز برایتان جذاب باشد.

به طور مثال اگر صفحه ای که به آن علاقه مند هستید دیشب پست جدیدی منتشر کرده باشد در بالای فید شما قرار می گیرد یعنی بالاتر از پست سایر صفحه ها قرار می گیرد. در الگوریتم جدید اینستاگرام علاقه مندی از زمان اهمیت بیشتری دارد.

از این قابلیت می توان این نتیجه را گرفت که هر چه بتوانیم مخاطبان وفادارتری جذب کنیم شانس بیشتری برای دیده شدن داریم ، پس برای موفقیت بیشتر در اینستاگرام قدر دنبال کننده های وفادارتان را بدانید.

اگر likelihood  یک پیج برایتان زیاد باشد پست های آن پیج همیشه برای شما نشان داده می شوند حتی اگر Engagement rate کمی داشته باشد.

 

Time Spent

 

یکی از فاکتور های به نسبت مهم در رتبه بندی پست ها از نظر اینستاگرام  Time Spent است . این فاکتور به این موضوع اشاره دارد که کاربران چه مقدار از زمان خود را  برای مشاهده یک پست صرف کرده اند. اینستاگرام از طریق بررسی این زمان در دنبال کنندگان یک صفحه خاص ، میزان اهمیت و جذابیت یک پست را محاسبه می کند.

اگر این میزان در یک پست خاص نسبت به دیگر پست های منتشر شده توسط یک پیج بالاتر باشد اینستاگرام متوجه اهمیت آن می شود و آن را به دنبال کنندگان بیشتری نشان می دهد که در صورت استقبال، احتمال نمایش دادن آن پست خاص در صفحه اکسپلور نیز بالاتر می رود، به همین دلیل ویدئوها و پست های متنی جذاب شانس بیشتری برای صفحه اکسپلور دارند.

 

Shadowban

 

Shadowban  چیست ؟

اینستاگرام برای اکانت هایی که قوانین آن را نقض می کنند جریمه هایی در نظر می گیرد که یکی از این جریمه ها Shadow ban می باشد. وقتی اکانت شما از طرف اینستاگرام shadow ban شود هیچ یک از پست هایتان در صفحه اکسپلور نمایش داده نمی شود؛ حتی در هیچ  کدام از هشتگ هایی که استفاده می کنید پست های شما نمایش داده نمی شود.

علل shadowban شدن :

استفاده از ربات ها : تغییرات اخیر الگوریتم اینستاگرام، باعث شده تا استفاده از اپلیکیشن‌های زمانبندی، که پست‌ها و عکس‌های شما را به صورت خودکار ارسال می‌کند و یا ربات هایی که به صورت خودکار باعث افزایش فالوور و لایک می شوند، مشکل شدوبن را ایجاد می کنند.

 

استفاده از هشتگ­های نامرتبط و تکراری: گاهی یک هشتگ عادی یا تکراری می‌تواند به طور انبوهی در محتواهای نامناسب استفاده شود. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد اینستاگرام این هشتگ ها را به طور کامل حذف کرده یا کاربرد آن ها را به شدت محدود می‌کنند.

 

Your Account has been Disabled

 

مشکل Disable شدن پیج اینستاگرام

این مشکل همراه با نشان دادن خطای Your Account has been Disabled و غیر فعال شدن حساب کاربری همراه است. علت بروز این مشکل عدم رعایت قوانین اینستاگرام است که امکان ورود به حساب را ناممکن می سازد.

disable شدن به معنی حذف کردن اکانت است اما باید بدانید که اکانت شما هیچ وقت از دیتابیس اینستاگرام حذف نمی شود و اطلاعاتتان همیشه در اینستاگرام محفوظ میماند اما زیاد خوشحال نباشید چون اینستاگرام به  راحتی هر پیجی کهdisable  شده باشد را برنمیگرداند.

 مواردی وجود دارد که شما باید در اکانت اینستاگرامتان رعایت کنید . نقض آن موارد باعث می شود که اینستاگرام پیج شما را از دسترس خارج کند.

ارسال محتوای کپی شده که شامل حق کپی رایت است. اینستاگرام به شکل خیلی وسواسی روی این مورد حساس است.

 حتما تجربه داشته اید که ویدئویی ارسال می کنید و بعد از چند ثانیه حذف می شود سپس با پیغام حق کپی رایت روبرو می شوید.

حق کپی رایت در خیلی از کشورها بر عکس اینجا ضوابط مخصوص به خود را دارد و از آن حمایت می شود.

ارسال محتوای خشونت آمیز و محتوای نژاد پرستانه یا استفاده از نمادهای آن: این محتوای خشونت آمیز می تواند شامل انتشار خبر یا انتشار تصاویر از اذیت و آزار حیوانات باشد. در این موارد بدون اینکه اصلا با موضوع پست شما کار داشته باشند آن را حذف می کنند.

اکسپلور اینستاگرام

 

اکسپلور اینستاگرام صفحه ای است که پست هایی از صفحات سراسر دنیای اینستاگرام که چه آن ها را فالو کرده باشید و چه آنها را فالو نکرده باشید، برایتان نمایش داده می شود. پست های نشان داده شده بر اساس فعالیت های قبلی شما و فعالیت های کسانی که آن ها را دنبال کرده اید.

اینستاگرام بسیار هوشمند است؛ اگر با فالو کردن، کامنت گذاشتن و لایک کردن، یا حتی بی سر و صدا دیدن پست های صفحه ای در آن فعالیت کنید؛ اینستاگرام مطالب آن پیج را جزو علاقه­ شما محسوب می کند نه تنها پست های شبیه آن را به شما نشان میدهد بلکه به دوستانتان که شما را فالو کرده اند پیشنهاد دیدن چنین پست هایی را می دهد.

 

پست‌های شما برای رسیدن به اکسپلور، با سدی به نام فید روبرو می‌شوند؛  یعنی تا زمانی که پست‌های پیج اینستاگرامتان در صدر فید کاربران به نمایش درنیایند، خبری از نمایش آن‌ها در اکسپلور نیست.

طبق تغییرات اینستاگرام، دیگر زمان تعیین‌کننده این نیست که پست شما در ابتدای فید کاربر باشد یا انتها، بلکه رفتار خود کاربران جایگاه پست شما را تعیین می‌کند؛ یعنی ممکن بود پستی از پیج شما که 1 ساعت پیش منتشر شده، در اواخر صفحه فید کاربران به نمایش درآید و عملاً تعداد بسیاری از دنبال کنندگان شما پست‌هایتان را مشاهده نکنند.

بر اساس الگوریتم اینستاگرام، پست شما در ابتدا به 10 درصد از دنبال‌کنندگانتان در صفحه فید نمایش داده می‌شود؛ در صورتی که تعامل و رفتار این کاربران (لایک، ویو، کامنت و...) نسبت به آن مناسب بود، پست برای دیگر دنبال‌ کنندگان نیز نشان داده می‌شود.

اینستاگرام برای هر کاربر پست‌هایی را به نمایش در می‌آورد که به علاقه او نزدیک باشد. زمانی که کاربر شما دائماً به دنبال محتوای ورزشی و یا فوتبالی باشد احتمالاً محتوای شما که در مورد برنامه­نویسی است برای او جذاب نیست. الگوریتم جدید اینستاگرام آن پست را برای این کاربر نشان نمی دهد.

زمانی که شما در فعالیت روزمره اینستاگرامی، با پست و استوری دوستان خود تعامل داشته باشید، مثلا برای آن‌ها نظر ارسال کنید، استوری آن‌ها را reply کرده، پست‌هایشان را لایک و حتی به آن‌ها از طریق دایرکت پیام دهید، اینستاگرام رابطه میانتان را تشخیص داده و به نمایش پست آن‌ها برای شما و بلعکس در فید، اولویت می‌دهد.

 

محتوایی تولید کنید که تعامل کاربر را افزایش دهد: زمانی که پست شما در یک ساعت اول انتشار با بازدید، لایک، اشتراک‌ گذاری و نظرات زیادی روبرو شود، احتمالاً از نظر اینستاگرام لایق قرار گرفتن در اکسپلور اینستاگرام است. البته تعامل یا همان اینگیجمنت صرفاً نسبت به پست‌ها سنجیده نمی‌شود! دایرکت، reply روی استوری‌ها  نیز جزو تعاملات محسوب شده و باعث افزایش اعتبار شما برای الگوریتم اینستاگرام می‌شود.

 

پست و استوری را در ابتدای انتشار، ویرایش و حذف نکنید : اینستاگرام در مورد نشان دادن و یا ندادن پست شما در اکسپلور، در یک ساعت اول پس از انتشار آن تصمیم می‌گیرد. طبق تجربه، با حذف پست و انتشار مجدد آن و همین‌طور ویرایش متن پست‌های تازه منتشر شده، احتمال قرار گرفتن آن را در اکسپلور به ‌شدت کاهش می‌دهید؛ پس تا جای ممکن به قرار دادن صحیح مطالب در زمان انتشار دقت کنید تا مجبور به ویرایش آن‌ها نشوید.

 

مطمئن شوید محتوایتان مخاطب را در پیج  نگه می‌دارد: یکی از نکاتی که برای سنجش اعتبار پست‌های شما از طرف اینستاگرام بررسی می‌شود، زمانی است که کاربران بر روی هر پست شما می‌گذرانند. پس با توضیحات جذاب و مناسب، عکس نوشته، تصاویر با کیفیت و محتوای مناسب کاری کنید که کاربران زمان بیشتری را به محتوای شما اختصاص دهند.

لایک شدن پست شما توسط پیج هایی با حجم مخاطب بالا می تواند امکان دیده شدن پستتان به کاربران آن پیج را به شدت بالا ببرد. راه مرسوم در بین اینستاگرامر ها لایک اشتراکی است. مدیران پیج ها با هم وارد تعامل می شوند و پست های یکدیگر را در لحظه انتشار لایک می کنند. همین امر موجب افزایش تعامل پیج شما و احتمالا ورود پستتان به اکسپلور اینستاگرام است.

 

اگر میزانopen Rate  پست شما کم باشد، اینستاگرام میزان جذابیت آن پست را کم در نظر می گیرد و آن پست از اکسپلور خارج می شود. انتخاب عنوان های جذاب در میزان open Rate  تاثیر دارد.

 

هشتگ #

 

هشتگ #

هشتگ‌ها در اینستاگرام زمانی به کار می‌روند که بخواهید عکس‌های دیگری مشابه با موضوع عکس خود را مشاهده کنید. برای این کار باید در توضیح عکس خود از هشتگ­های مرتبط استفاده کنید تا عکس شما در کنار دیگر عکس‌هایی با همان هشتگ نشان داده شود. اگر صفحه‌ی شخصی در اینستاگرام Private یا خصوصی باشد دیگران نمی‌توانند آن عکس‌ها را در صفحه‌ی مربوط به هشتگ مشاهده کنند.

 

با کلیک کردن روی هر هشتگ به صفحه‌ای هدایت خواهید شد که از ۳ قسمت تشکیل شده است:

هشتگ‌های مرتبط (Related Hashtags): تمام هشتگ‌های مرتبط با هشتگی که شما جستجو کرده‌اید در این قسمت به نمایش درخواهند آمد که در صورت تمایل می‌توانید روی آن‌ها کلیک کرده و پست‌هایی که از آن هشتگ استفاده کرده‌اند را نیز مشاهده کنید.

پست‌های پرطرفدار (Top Posts): تعداد ۹ پستی که در بالای صفحه نشان داده می‌شوند پست‌هایی هستند که بیشتر مورد توجه دیگران قرار گرفته‌اند. یعنی یا از طرف اشخاص و برندهای معروف به اشتراک گذاشته شده‌اند یا تعداد لایک، کامنت و دوباره به اشتراک گذاری آن‌ها بیشتر بوده است.

پست‌های اخیر (Most Recent): در این قسمت می‌توانید تمام پست‌هایی که از این هشتگ استفاده کرده‌اند را به ترتیب زمانی که منتشر شده‌اند مشاهده کنید.

 

از هشتگ های مرتبط استفاده کنید  گاهی اوقات نیازی به استفاده از هشتگ­های برند و یا هشتگ­های محبوب نیست. فقط کافیست از هشتگ هایی استفاده کنید که مرتبط با پست شما هستند.

 

تیک آبی اینستاگرام

 

تیک آبی اینستاگرام

جذابیت اینستاگرام باعث شده که روز به روز به اعضای آن اضافه شود و هر کسی برای خود یک پروفایل بسازد. حالا در این شلوغی بعضی‌ها که از خودشان نظری ندارند و عاری از هرگونه تفکر و خلاقیت هستند، اقدام به ساخت  اکانت‌های جعلی به نام های افراد مشهور می‌کنند. افرادی مانند ورزشکاران، بازیگران و سلبریتی ‌ها .

یکی از ویژگی هایی که اینستاگرام به اکانت های افراد مشهور می دهد تا صفحه آن ها از صفحات جعلی متمایز شود قرار دادن تیک آبی در پروفایل آن ها است. در اصطلاح به این تیک آبی، Verified Badge گفته می شود.

هرجا تیک آبی در اینستاگرام را دیدید، بدانید که صفحه متعلق به خود شخص بوده و یا تحت نظر مستقیم او اداره می‌شود. این علامت باعث شناسایی پروفایل واقعی شما برای طرفدارانتان می‌شود.

 

اینستاگرام به چه کسانی تیک آبی می‌دهد؟

اینستاگرام در سایت رسمی اش اعلام کرده است که فقط برخی از نهادهای عمومی، افراد مشهور و برندها نشان تایید دریافت می کنند و امکان درخواست یا خرید تیک آبی وجود ندارد بنابراین صفحه شما باید معتبر باشد تا اینستاگرام آن را تایید کند.