​​علاقه مند و فعال بازار سرمایه  

 دیجیتال مارکتینگ به زبان ساده

digital marketing

 

به مجموعه فعالیت هایی که در راستای تبلیغ محصولات و خدمات با استفاده از ابزارهای دیجیتالی صورت می گیرد، دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال (digital marketing) گفته می شود.

 در واقع تمام فعالیت هایی که به منظور تبلیغ محصولات، خدمات، برندها و بررسی رفتار مشتری در بستر اینترنت انجام می شود، دیجیتال مارکتینگ به شمار می رود. مشتریان در دیجیتال مارکتینگ بیشترین اهمیت را دارند به همین منظور شرکت ها با استفاده از ابزارهای مختلف مانند وب سایت، ایمیل، موبایل و شبکه های اجتماعی سعی می کنند رفتار مشتریان را تحلیل کنند تا تبلیغات خود را در زمان مناسب و بر روی طیف وسیعی از کاربران منتشر نمایند و در نتیجه بتوانند بهترین بازخورد را دریافت نمایند.

شکی نیست که تا لحظه، زحمت زیادی برای کسب و کار خود کشیده‌اید. اکنون زمان آن رسیده که این داستان در دنیای دیجیتال هم شنیده شود، دوران بازاریابی دیجیتال آغاز شده است!

 

تفاوت بازاریابی دیجیتال با بازاریابی اینترنتی

 

تفاوت بازاریابی دیجیتال با بازاریابی اینترنتی

بسیاری از افراد این تصور را دارند که بازاریابی اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ به یک معنا هستند، در حالی که اینطور نیست و این دو با هم متفاوت اند.

 دیجیتال مارکتینگ شامل تمام رسانه های دیجیتال می شود این در حالی است که بازاریابی اینترنتی بر روی بازاریابی در بستر اینترنت فعالیت دارد بنابراین می توان گفت که بازاریابی اینترنتی زیر شاخه دیجیتال مارکتینگ است.

 

تاکتیک های بازاریابی اینترنتی

 

تاکتیک های بازاریابی اینترنتی

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) چیست؟

حتماً در گذشته برای شما هم پیش آمده که ایمیلی از یک فرد یا کمپانی ناشناس در Inbox خود مشاهده کنید و در ذهنتان از خود بپرسید که این فرد کیست؟، محتوای ایمیلش چیست؟ و چرا برای شما این ایمیل را ارسال کرده است؟ اگر هنوز هم جواب این سؤالات را پیدا نکرده‌اید، پس نمی‌دانید ایمیل مارکتینگ چیست و باید بگویم که آدرس ایمیل شما به منظور بازاریابی ایمیلی مورد استفاده قرار گرفته است.

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی هنگامی رخ می‌دهد که یک کسب‌و‌کار جهت ترویجِ محصول یا خدمات خود، پیغامی تجاری را با استفاده از پست الکترونیکی (Email) به گروهی از افراد می‌فرستد.

در نظرسنجی که یکی از برترین آژانس های آمریکا در سال 2017  بین گروهی از

دیجیتال مارکترها انجام داده بود ، میانگین نرخ بازگشت سرمایه ایمیل مارکتینگ  را (۳۸:۱) محاسبه کرده بود. این بدین معناست که از هر ۳۸ گیرنده ایمیل یک نفر تبدیل به مشتری می‌گردد.

 در سال‌های اخیر Email Marketing به عنوان موثرترین تاکتیک بازاریابی آنلاین شناخته شده است.

قدم اولیه برای اجرای یک کمپین ایمیل مارکتینگ، تهیه یک لیست ایمیل است. اگر عبارت "خرید لیست ایمیل" را در گوگل جستجو کنید، سایت‌هایی که کارشان فروش بانک ایمیل است را مشاهده خواهید کرد.

علی‌رغمِ تأکید این سایت‌ها به فعال بودن آدرس ایمیل‌ها، هیچ تضمینی وجود ندارد که آدرس ایمیل‌ها فعال باشند. ممکن است آدرس ایمیل‌ها جعلی یا متعلق به کاربرانی باشند که دیگر از آنها استفاده نمی‌کنند.

خطر اسپم شدن اکانت ایمیل شما، مهم ترین دلیلی است که باید از خرید لیست ایمیل اجتناب کنید.

بانک ایمیل را خودتان تهیه کنید

در دنیای ایمیل مارکتینگ دو اصطلاح در فرآیند کسب اجازه از افراد به منظور ارسال ایمیل برای آنها وجود دارد: Opt-In و Subscribe.

اصطلاح Opt-In به معنای این است که فرد شرکت کردن در چیزی را انتخاب می کند.

 در بحث ساخت لیست ایمیل، Opt-in به فرمی گفته می‌شود که فرد در آن، آدرس ایمیل و در صورت نیاز اطلاعات دیگر را وارد کرده و به واسطه آن به ما اجازه ارسال که کمپین‌های ایمیل مارکتینگ را می دهد.

 در بازاریابی ایمیلی Subscribe معمولاً به صورت گزینه‌ای که قابلیت تیک خوردن یا دکمه‌ای که قابلیت کلیک شدن دارد ظاهر می‌شود و با انتخاب آن، کاربر به لیست ایمیل شما ملحق می‌گردد.

روش‌های نامحدودی برای انگیزه دادن به افراد برای ملحق شدن به لیست ایمیل شما وجود دارند. شما میتوانید با قرار دادن آیتم های جذاب مانند کتاب الکترونیکی رایگان (Ebook) ،نمونه رایگان از محصول ، کوپن تخفیف و ... استفاده کنید.

 

بهینه‌سازی موتورهای جستجو

 

بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO)

برای موفقیت در کسب‌وکار آنلاین باید به موتورهای جستجو نگاه ویژه‌ای داشته باشید. شما به کمک سئو در نتایج جستجو بالا می آیید. حضور در صفحه اول نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجو آرزوی بسیاری از صاحبان کسب‌وکار هاست. این موضوع سبب می شود تا تعداد زیادی مشتری آماده خرید، به کسب و کار شما مراجعه نمایند.

روز به روز به تعداد کاربرانی که از طریق گوگل نیازهایشان را جست و جو می کنند، اضافه می‌شود.

بر اساس آمار رسمی سایت گوگل روزانه حدود 3.5 میلیارد سرچ در گوگل انجام می‌شود.

 حالا به راحتی  درک می کنیم که چرا بیل گیتس می‌گوید:" اگر کسب و کار شما در اینترنت حضور ندارد، به زودی از صحنۀ روزگار حذف خواهید شد."

حتما برای شما هم بارها پیش آمده است که مطلبی را در گوگل سرچ کنید.  همانطور که خودتان نیز به تجربه دیده‌اید، بیش از 80% کاربران در همان صفحۀ اول نتایج جسجو جواب خود را پیدا می‌کنند. خیلی کم پیش می‌آید که کسی در صفحات دوم و سوم به دنبال جواب باشد.

 

 

سئوی داخلی سایت چیست؟ (On-Page SEO)

منظور از سئوی داخلی، بهینه‌سازی صفحات داخلی سایت برای موتورهای جستجو، با هدف رسیدن به جایگاه بالا در گوگل و افزایش ترافیک سایت است. با سئوی داخلی، موتورهای جستجو به راحتی سایت شما را پیدا کرده و می‌خوانند، موضوع آن را درک می‌کنند و اگر استاندارهای لازم را داشته باشد، آن را به عنوان یک سایت مفید برای کاربران می‌شناسند.

 

سئوی خارجی

 

سئوی خارجی سایت چیست؟ (Off-Page SEO)

سئوی خارجی مکمل سئوی داخلی سایت است. منظور از سئوی خارجی یا Off-page SEO اقداماتی است که در بیرون از سایتمان در صفحات دیگر دامنه، سایت‌های دیگر و شبکه‌های اجتماعی انجام می‌دهیم تا جایگاهمان را در نتایج گوگل بهتر کنیم و رنک بالاتری بگیریم.

 

بازاریابی درونگرا

 

بازاریابی درونگرا ( inbound marketing)

بازاریابی ربایشی یا درونگرا  به این مفهوم است که مخاطب در ابتدای آشنایی با برند شما، احساس کند که خود به سمت شما آمده، نه اینکه شما به سراغ او رفته باشید و شروع ارتباط بین مخاطب و کسب و کار با تصمیم مخاطب انجام می شود. در واقع بازاریابی ربایشی یک استراتژی کامل برای جذب مخاطب و تبدیل او به مشتری است. در این استراتژی با در اختیار قرار دادن اطلاعات مرتبط و مفید برای مخاطبین، افراد علاقمند به صنعت شما جذب می شوند و در هر مرحله ارزشی از محصولاتتان برای مخاطب بیان می شود.

این روش یکی از بهترین مقرون به ‌صرفه‌ترین روش‌های تبدیل افراد به مشتریان به شمار می رود. بازاریابی درونی با استفاده از وبلاگ‌ها، رسانه‌های اجتماعی، اینفوگرافیک‌ها، ایمیل‌های خبرنامه و موارد محتوایی دیگر که مردم مایل به خواندنشان هستند، انجام می‌شود.

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)

بازاریابی شبکه های اجتماعی یکی دیگر از روش‌های دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود.

در صورت بازاریابی مناسب در این شبکه‌ها، می‌توانید حجم زیادی از مخاطبان را جذب کرده و به کسب‌وکار خود رونق بخشید.

با توجه به فعالیت بخش زیادی از جامعه در پلتفرم‌های اجتماعی مانند لینکدین، اینستاگرام و توئیتر، حضور و بازاریابی در شبکه های اجتماعی، تقریباً برای هر کسب‌وکاری مفید واقع می شود اما باید در نظر داشته باشید که SMM یک کانال فروش مستقیم نیست و تنها ابزاری است برای کمک به فروش بیشتر، درواقع فروش را مستقیماً انجام نمی‌دهد و به زمان نیاز  دارد بنابراین پیش از استفاده از این روش، باید اهداف و نیازهای خود را بررسی کرده و سپس تصمیم بگیرید.

 

پرداخت به ازای کلیک

 

پرداخت به ازای کلیک (PPC)

به راهکار جذب ترافیک برای وب سایت از طریق پرداخت  به ازای هر بار کلیک برای تبلیغ شما در سایت ، ppc می گویند. این روش در واقع نوعی تبلیغ آنلاین است.

یکی از متداول ترین روش های پرداخت به ازای کلیک، گوگلGoogle Ad Words است که  این امکان را می دهد تا با پرداخت مبلغی به ازای هر کلیک در جایگاه های بالاتری در نتایج سرچ گوگل ظاهر شوید . پست های حمایتی در لینکدین یا تبلیغات پرداختی در فیسبوک از جمله دیگر انواع PPC هستند.

 

Affiliate Marketing

 

بازاریابی وابسته (Affiliate Marketing)

بازاریابی وابسته یک تاکتیک معروف و محبوب برای فروش بیشتر و به دست آوردن مقدار قابل‌ توجهی درآمد آنلاین است. به شدت برای هر دو برند یا بازاریابان وابسته (affiliate marketers) سودمند است و حرکتی نو به سمت استفاده کمتر از تاکتیک‌های سنتی که تاریخ انقضای آن‌ها به پایان رسیده است به حساب می‌آید.

در این شیوه از بازاریابی که به مدل رابطه‌ای نیز معروف است رابط‌ها همان فروشندگان دیجیتال هستند که از راههای مختلف مانند شبکه‌های اجتماعی، وب سایت‌ها، وبلاگ‌ها، پیام رسان‌ها و ایمیل اقدام به فروش محصولات یک شرکت می‌کنند و در قبال آن هزینه‌ای را از آن شرکت دریافت می‌کنند و مسلما هرچقدر تعداد فروش بیشتر باشد میزان درصدی هم که این فروشندگان دریافت می‌کنند بیشتر است.

 

Marketing Automation

 

اتوماسیون بازاریابی (Marketing Automation)

اتوماسیون بازاریابی، استفاده از نرم‌افزارها برای ارسال پیام‌های مخصوص (نه عمومی) به مشتریان است. این نرم‌افزارها قابلیتی برای شما ایجاد می‌کنند که پیام‌هایی را برای مخاطبان خود ارسال کنید. نرم‌افزارهای اتوماسیون بازاریابی با استفاده از فاکتورهایی که شما تعیین می‌کنید به مخاطبان پیام ارسال می‌کنند. برای مثال عادت خرید مشتریان شما، در چه دسته‌ای قرار می‌گیرد؟، آنان در چه مرحله‌ای از خرید هستند؟ و آخرین واکنش آن‌ها به وب ‌سایت شما چگونه بوده است؟

ارسال پیغام و محتوای شخصی‌سازی شده به مشتریان بر اساس نیاز و علایق آن‌ها، باعث می‌شود رابطه‌ای قوی بین شما و مشتری ایجاد شود. همین ارتباط صمیمی، در نهایت منجر به افزایش نرخ تبدیل و سودآوری بیشتری برای شما خواهد شد. استفاده از اتوماسیون بازاریابی بکمک می‌کند تا به تمام این اهدافتان دست یابید، بدون آنکه در روند کاری شما اختلالی ایجاد شود.

یکی از دلایلی که اتوماسیون بازاریابی در ابتدای تجارت به کار گرفته می‌شود، اهمیت پیشرفت در نرخ تبدیل و بازده است. اتوماسیون بازاریابی کمک می‌کند تا با مشتری به صورت بلندمدت در تماس باشیم؛ تا جایی که از خرید آنها مطمئن شویم.

به‌صورت میانگین، شرکت‌هایی که از اتوماسیون بازاریابی استفاده می‌کنند، ۵۳% نرخ تبدیل بیشتر و همچنین بازده سالانه‌ی ۳.۱% بیشتری نسبت به رقبای خود دارند.

 

ambush marketing

 

بازاریابی غافلگیرانه یا کمینی (ambush marketing)

روش بازاریابی غافلگیرانه در شکل های بی شماری به وجود می آید اما یک عنصر مشترک در همه آنها وجود دارد: این روش، یک برند را بدون پرداختن حق اسپانسری در ردیف برندهای دیگری که حامیان مالی دارند قرار می دهد. یکی از برجسته ترین ویژگیهای بازاریابی غافلگیرانه یا کمینی این است که بازاریابی را به صورت غیر منتظره انجام می دهد.

 به عنوان مثال، برای اینکه یک برنامه ورزشی تولید و پخش شود نیازمند حامی مالی است که منابع مالی آنها را تأمین کند. در حالی‌که شرکت‌های کوچکتر نمی توانند چنین حامیانی را برای خود به دست آورند، آنها از تدابیر و روش‌های خلاقانه برای جلب توجه مردم استفاده می کنند. هر چقدر یک شرکت توجه بیشتری از مردم را جلب کند، عملکرد بهتری در بازاریابی دارد.

 شرکت های بزرگتر نیز در بازاریابی غافلگیرانه یا بازاریابی کمینی از تدابیر و روش هایی استفاده می کنند تا حامیان مالی یک رویداد ورزشی را کم رنگ تر نشان دهند.

برای مثال شرکت کوکاکولا اسپانسر رسمی بازی های المپیک است و شما کمپانی تولید لباس ورزشی، اقدام شما این است که یک تبلیغ درباره ورزش می سازید و در آن از کمپانی خود نام می برید و مردم را برای رفتن به المپیک دعوت می کنید. شما به طور مستقیم به المپیک اشاره نکرده اید ولی هرکسی در آن حال و هوای المپیک تبلیغ شما را ببیند به یاد بازی های المپیک می افتد، این دقیقا همان کاری است که شرکت نایک در بازی های المپیک چند دوره پیش انجام داد.

 

Dirty Marketing

 

بازاریابی کثیف (Dirty Marketing)

یکی از هدف‌های مهم تبلیغات، فروش بیشتر است. اما همیشه یک نکته را باید در نظر گرفت که فروش بیشتر به چه قیمتی ...؟ کمپانی بازاریاب‌ها به طور عمدی راهکاری را برای ایجاد انزجار که منجر به ایجاد انگیزه در مردم شود، فراهم می‌کنند.

کمپین های بازاریابی کثیف اگر درست انجام شود به شدت تاثیر گذار و سود آور است ولی اگر اشتباه انجام شود در برخی موارد باعث ورشکستگی می شود.

ریحون (سفارش آنلاین غذا) از بازاریابی کثیف با هشتگ بیابخوراستفاده کرد. البته همان زمان هم بعد از اجرایی‌شدن این هشتگ با حجم زیادی از انتقادها روبه‌رو شد.

یا تبلیغ سونی که برای نمایش کنسول سفید خود کمپین تبلیغاتی‌ را اجرا کرد  که در آن زنی سفید پوست با خشونت گلوی زنی سیاه پوست را گرفته و زن سیاه پوست را موضع ضعف قرار داده که نشان دهنده‌ی توهین به نژادها بود، که این کمپین با اینکه با واکنش‌های منفی‌ای رو به رو شد، به دلیل برندینگ منحصربه فرد سونی و نوع محصول ارائه شده، نتیجه‌ی نسبتأ خوبی را به همراه داشت.

 

BUZZ Marketing

 

بازاریابی همهمه ای (BUZZ Marketing)

بازاریابی همهمه ای شکلی از بازاریابی دهان به دهان است که استراتژی آن غیر سنتی است و اغلب از خلاقیت برای تعامل و جذب مخاطبان استفاده می کند. با استفاده از این نوع بازاریابی، شور و هیجان در مورد محصول و یا خدمات در بین مردم از طریق تبلیغات دهان به دهان منتشر می شود.

این روش بازاریابی به عنوان یک محرک عمل میکند. اگر محرک مد نظر به خوبی برنامه ریزی شود، در مدت زمان کوتاهی پیام مطلوب به صورت کاملا داوطلبانه میان هزاران هزار نفر انتشار می یابد.

برند Toms، شرکت تولیدکننده کفش‌های راحتی، به دلیل محبوبیت گسترده‌ مدل کسب‌وکار فردبه‌فردشان موفق شده است. زمانی که یکی از کفش‌های Toms خریداری می‌شد درواقع یک کفش نیز برای کودکی نیازمند خریده و به او اهدا می‌شد.

اسنپ، نمونه‌ی کاملی از یک بازاریابی دهان به دهان موفق است. مهم‌ترین نکته برای راه انداختن یک هیاهوی بازاریابی، داشتن خصیصه‌ای تازه و منحصربه‌فرد است! شاید اکنون استفاده از اسنپ برای ما بسیار عادی شده باشد اما در ابتدای راه‌اندازی اسنپ با محصولی عجیب و غریب روبرو بودیم.

اینکه یک شخص عادی با تلفن همراهش شما را با هزینه ا‌ی کمتر از نرخ معمول به مقصد برساند، تجربه‌ی قابل اشتراک و موفقی بود که اسنپ به لطف پتانسیل‌های موجود توانست به‌خوبی از آن برای یک بازاریابی دهان به دهان موفق استفاده کند.

 

Niche Marketing

 

نیچ مارکتینگ (Niche Marketing)

متمرکز کردن فعالیت های بازاریابی، روی بخشی کوچک، مشخص و تعریف شده از بازار را نیچ مارکتینگ می نامیم. نیچ مارکتینگ به این معنی است که به جای قرار گرفتن در رقابت با بزرگان یک حوزه کاری، بازار هدف خود را کوچک کرده و سپس در بازار کم رقابت‌تر و با هزینه و سرمایه کمتر، به فروش محصول بپردازید.

 هدف نهایی در نیچ مارکتینگ، فروش محصول به بازار و همچنین کاهش رقابت با رقبای بزرگ است.

 

Viral Marketing

 

بازاریابی ویروسی (Viral Marketing)

بازاریابی ویروسی یا همان وایرال مارکتینگ ، زمانی اتفاق می‌افتد که استراتژی کسب و کاری این باشد که مخاطبان خود را تشویق به انتقال پیام بازاریابی خود کند. این روش، شباهت بسیاری با منتشر شدن ویروس در محیط اطراف دارد و دقیقاً به همین دلیل است که نام ویروسی یا وایرال بر آن گذاشته شده است. در واقع، تنها تفاوت این ویروس با سایر ویروس‌ها این است که در بازاریابی محتوا، ویروس شما از جنس محتوا است و در دنیای دیجیتال زندگی می‌کند.

رمز موفقیت یک کمپین بازاریابی ویروسی، در انتشار محتواهایی است که همانند ویروس‌ها، هزاران و بلکه میلیون‌ها بار تکثیر می‌شوند. شاید بتوان گفت که پایه و اساس بازاریابی ویروسی، انتشار اطلاعات به صورت دهان به دهان است، اما فناوری‌های مدرن و جدید مبتنی بر اینترنت، بسترهای بسیار مناسبی برای توزیع  محتوای ویروسی هستند و امروزه، بهترین روش برای بازاریابی ویروسی، استفاده از اینترنت محسوب می‌شود.

 

محتوای بازاریابی ویروسی از چه جنسی است؟

 

محتوای بازاریابی ویروسی از چه جنسی است؟

نوع محتوا در بازاریابی ویروسی چندان مساله مهمی نیست. محتوای ویروسی شما می‌تواند یک مقاله ای جذاب ، توئیتی متفاوت، آهنگی کوتاه یا یک بازی کم حجم باشد اما نکته بسیار مهمی که همواره باید در نظر داشت این است که محتوای ویروسی هر چه که باشد، باید افراد را تشویق به اشتراک گذاری با سایرین کند. هرچه میزان تعداد افرادی که پیام ویروسی شما را دریافت می‌کنند بیش‌تر باشد، محتوای شما ویروسی‌تر و اثربخشی آن بالاتر خواهد بود.

البته انتظار نداشته باشید هر محتوایی که تولید می‌کنید ویروسی شود. قرار نیست همه همیشه از ایده‌های ما لذت ببرند و متحیر شوند.

به یاد داشته باشید که برای رسیدن به موفقیت در این روش از مارکتینگ، دیگران هم نقش پر رنگی ایفا می‌کنند. تنها کاری که از دست شما بر می‌آید این است که ثابت قدم باشید و محتوای با کیفیت و خلاقانه تولید کنید.

 

چالش اب یخ

 

نمونه ای از بازاریابی ویروسی موفق

چالش سطل آب یخ، چالشی که باعث افزایش آگاهی درباره بیماری نورون حرکتی شد و سرمایه قابل ‌توجهی به منظور پیشبرد فعالیت‌های درمانی بیماری در اختیار سازمان خیریه آمریکایی که آغازگر آن بود، یعنی انجمن ای ال اس قرار داد. علاوه بر تعداد زیادی از افراد مشهور (سلبریتی‌ها)، مردم معمولی ساکن نقاط مختلف جهان هم در این چالش شرکت کردند. دستاورد دیگر این چالش شهرت بیشتر انجمن ای ال اس و افزایش کمک‌های مالی به سازمان‌های خیریه تحت کنترل آن بود.

 

شاخص‌های موفقیت در بازاریابی ویروسی

 

شاخص‌های موفقیت در بازاریابی ویروسی

در پایان هر فرایند بازاریابی، به معیارهایی برای ارزیابی موفقیت آن نیاز داریم. این موفقیت، بر اساس شاخص‌های منحصر به فرد هر استراتژی بازاریابی سنجیده می‌شود.

شاید بتوان گفت که یکی از ضعف‌های بازاریابی ویروسی، ارزیابی و تعیین دقیق نتایج آن است. درست است که می‌توان بازخورد فعالیت‌های ویروسی را بر اساس تعداد بازدید، کلیک و یا تعداد به اشتراک‌ گذاری در شبکه‌های اجتماعی تحلیل کرد و فهمید که چقدر در پخش پیام خود موفق بوده‌اید اما تعیین اینکه بازاریابی ویروسی در نهایت چقدر باعث افزایش فروش شده است، چندان کار ساده‌ای نیست.