​​تحلیل گر و فعال بازار سرمایه  

چرا ارزهای دیجیتال ( Cryptocurrency ) ؟!

cryptocurrency

 

اقتصاد دیجیتال امروزه، بیش از ۱۲ درصد از پول کسب وکارهای دنیا را درگیر خود کرده است. در سال‌های گذشته شرکت های برتر دنیا اغلب شرکت‌های تولید کننده و خودروسازها بودند؛ اما امروزه شرکت هایی در این جایگاه قرار دارند که بر پایه تکنولوژی هستند و تا سال‌های آینده شرکت ­های بلاک چینی  به رتبه‌های اول دست پیدا می‌کنند.

قبل از شروع فعالیت و سرمایه گذاری در این حوزه، لازمه اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. جالبه بدونید که پشتوانه پول­های فیاتی  که ما از آن ها استفاده میکنیم چیست و به چه صورت است ؟

ارز فیات یا پول بی‌پشتوانه مانند دلار آمریکا  و پول­های رایجی که ما از آن ها استفاده میکنیم و تحت عنوان پول ­های فیات آن ها را می شناسیم عملاً پشتوانه خاصی ندارند دولتی که پول فیات را چاپ می‌کند، عامل تعیین‌کننده در ارزش آن است و پشتوانه آن­ به قدرت کشور بستگی دارد.

ارزهای دیجیتال و اقتصاد دیجیتالی با توجه به عدم تقلبی که در آن ها وجود دارد و امکاناتی که در اختیار ما قرارمیدهند و مزیت هایی که نسبت به پول­های فیزیکی دارند ، قطعاً پایه های پولی دنیا را تغییر خواهند داد. تا چند سال آینده مطمئن باشید که دیگر دلار پایه پولی قدرتمند دنیا نخواهد بود و یک ارز دیجیتال مثل بیت کوین جایگزین آن خواهد شد.

 

The popularity of cryptocurrency

 

چرا بازار ارزهای دیجیتال محبوب است؟

ارزهای دیجیتال به منظور امنیت و ناشناس بودن ساخته شده اند. کسی مالک  آن­ ها نیست و کسی نمی تواند آن ها را متوقف یا هک کند.

در سال های اخیر شرکت های بزرگ نسبت به این بازار رویکرد مثبت نشان داده ­اند. بسیاری از کشورها از ورود به این بازار ترس داشتند، اما به دلیل بازار پرنوسان این ارزها به این نتیجه رسیدند که اگر به این بازار ورود پیدا نکنند سود بسیار زیادی را از دست خواهند داد.

شرکت های بزرگ سرمایه های زیادی را در این بازار قرار می دهند. ورود سرمایه  بزرگ به یک بازار خاص باعث رشد و پیشرفت در آن بازار خواهد شد. مجله های مالی بزرگ دنیا حجم این مارکت را تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۱۰۰ برابر تخمین می­زنند.

با استفاده از ارزهای دیجیتال بعضی از محدودیت‌های استفاده از واحد پول واقعی حذف می‌شوند. این واحد پولی گزینه‌ مناسبی برای معاملات سنگین با مبلغ بالاست. برای درآمدهای حاصل از ارزهای دیجیتال مالیاتی اعمال نمی‌شود و این مورد در زمینه‌‌ انجام معاملات بزرگ بسیار سودمند است.

قیمت بیت کوین مانند هر کالا یا پول دیگری با عرضه و تقاضا بالا و پایین می‌شود. با افزایش تقاضا برای بیت کوین، قیمت آن هم افزایش می‌یابد و با کاهش تقاضا، از قیمت آن کم می‌شود. بیت کوین‌ها به تعداد محدود ۲۱ میلیون واحد وجود خواهند داشت. به همین دلیل، کمیابی آن نقش بسزایی در افزایش تقاضا دارد که با کمبود عرضه همراه است.

همه کسانی که در بازارهای مالی فعالیت داشته‌اند این را می دانند که اصل اول در بازار های مالی حفظ سرمایه است شما باید مراقب باشید سرمایه­ای که با زحمت به دست آورده‌اید، راحت از دست ندید . اصل دوم این است که اصل اول را به هیچ وجه فراموش نکنید.

همان طور که میدانید بازار ارزهای دیجیتال یک بازار جدید است و عموم مردم اطلاعات کافی در این مورد  ندارند ؛ اطلاعات کم افرادی که میخواهند در این بازار سرمایه گذاری کنند باعث ایجاد انواع و اقسام شرکت ها وافراد کلاهبردار شده است.

شرکت­هایی هر روزه با اسم های مختلف متولد می شوند و با وعده های دروغین  می خواهند ما را یک شبه ثروتمند و پولدار کنند.

بسیاری از این شرکت‌ها به شما سود قطعی ماهانه ۲۵ درصد رو  پیشنهاد می­دهند ممکن است همچین تبلیغاتی را در فضای سرمایه گذاری دیده باشید و بسیار وسوسه شوید به این دلیل که سود آن ها نسبت به سود های متعارف بسیار بیشتر است اما سود متعارفی که شرکت های بزرگ سرمایه گذاری در دنیا به مشتری میدهند سالیانه ۵ تا ۸ درصد است.

اسم این طرح ها پانزی است که در آن سودهای نامتعارف و تضمینی و همچنین با ریسک بسیار کم به سرمایه گذاران پیشنهاد داده می شود در این طرح سود یک سرمایه گذار از پول سرمایه گذار جدید داده می شود و تا زمانی که سرمایه های جدید وارد شود طراح می تواند از سود افراد جدید این طرح را زنده نگه دارد ولی به محض اینکه سرمایه گذاری ها متوقف شوند این طرح نابود شده و طراح با پول های به جیب زده فرار می کند.

 

Panzi designs

 

طرح های پانزی در حوزه ارزهای دیجیتالی

اگر اهل دنبال کردن اخبار در مورد ارزهای دیجیتال باشید،حتما نام بیت کانکت به گوشتان خورده؛ بیت کانکت طرحی بود که با وعده‌ی سود قطعی روی کار آمد و از اعتماد مردم به بازار ارزهای دیجیتال سوء استفاده کرد.

 بیت کانکت در ابتدا مانند سایر طرح های پانزی سودهای چشمگیری می­داد ولی از یک زمانی به بعد دیگه سودی پرداخت نشد و سیستم به طور کلی نابود شد؛ موسس بیت کانکت سرمایه‌ی تمام افراد سرمایه گذار را بالا کشید.

قبل از سرمایه گذاری ویژگی طرح های پانزی را حتما در نظر داشته باشید و اگر در این پروژه ها نشانه ای از طرح های پانزی بود به هیچ عنوان سرمایه گذاری نکنید و با وعده های سود قطعی، سود تضمینی، سود فلان درصدی وسوسه نشوید.

 

Trader Bot

 

ربات تریدر یا ربات معامله‌گر (Trader Bot)

ربات‌ تریدر یا معامله‌گر، نرم‌افزاری است که معامله‌گر می‌تواند آن را تنظیم کند تا به ‌صورت خودکار به خرید و فروش دارایی‌های مختلف بپردازد، بدون اینکه به حضور شخص  نیازی باشد.

ربات‌های تریدرTrader Bot معمولاً برای تشخیص روند و تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه زمانی یک ترید باید انجام شود، از یک سری الگوریتم از پیش تعیین شده استفاده میکنند.

سال‌هاست که در بازارهای سهام و فارکس از ربات‌ها استفاده می‌شود و حالا پا به عرصه ارزهای دیجیتال هم گذاشته‌اند. نوسانات قیمت‌ در بازارهای سنتی معمولاً به نهایت پنج درصد در روز محدود می‌شود، اما نوسانات قیمت در دنیای ارزهای دیجیتال که البته یک بازار 24 ساعته است، بسیار بالا است و حتی در یک روز به ۵۰ درصد هم می‌رسد؛ به‌ خاطر همین، ریسک در این بازار خیلی بیشتر است.

ربات‌ها توانایی اینکه مانند انسان‌ها براساس پیش‌بینی خریدی را انجام بدهند را ندارند، آن ها خریدها را بر اساس شاخص‌های تکنیکال انجام می‌دهند.

یکسری از شرکت ها هستند که ربات میفروشند و میگویند که این ربات ها trader  هستند. هیچ رباتی وجود ندارد که جای شما خرید و فروش و معامله انجام دهد و شما را در بلند مدت به پول برساند.

همچنین، مواردی مشاهده شده ­اند  که در آن ­ها ربات‌های به ‌ظاهر قابل ‌اعتماد در واقع دام کلاهبرداران بوده‌ و سرمایه زیادی را به سرقت برده‌اند. همیشه مطمئن شوید از سرویسی استفاده می‌کنید که برای مدت قابل قبولی کار کرده است؛ با این حال، بازهم ریسک استفاده از ربات ها به صفر نمی‌رسد.

 

Make money with bitcoin

 

اصولی از بیت کوین درآمد کسب کنید

با کامپیوتر یا لپ تاپ میتوان بیت کویت ماین کرد ؛ ولی بهتر است این حقیقت تلخ را بدانید که استفاده از لپ‌ تاپ و کامپیوترهای معمولی برای استخراج بیت کوین، اصلا سود آور و به ­صرفه نیست. استفاده از کامپیوترهای شخصی باعث استهلاک بالای آن شده و خیلی زود قطعاتش را دچار آسیب می کند.

 

با قرار دادن قدرت پردازش کامپیوتر یا موبایل در اختیار شبکه فقط به آن شرکت سود میرسانید و درآمد بسیار اندکی برایتان باقی میماند .

 بهره‌ برداری مناسب از استخرهای ارز دیجیتال، نیاز به یک پردازشگر قوی و خط اینترنت بدون قطعی دارد. پردازشگری که بدون خاموش شدن 24 ساعت روز در 7 روز هفته مشغول به کار باشد.

تنها راه برای ماین بیت کوین، استفاده از دستگاه های مخصوص ماینینگ ارز دیجیتال بیت کوین است. آن هم نه در آپارتمان و خانه‌های مسکونی؛ بلکه به صورت اصولی و در مناطق صنعتی با برق، اینترنت و فضای مناسب!

 

Buy and sell bitcoins

 

در خرید و فروش بیت­کوین دقت کنید

روش تعویض پول در بیت کوین با آنچه که بانک های معمولی انجام می دهند، تفاوت دارد. بنابراین قبل از انجام هر معامله مهم با استفاده از بیت کوین، باید وقت بگذارید و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. همانقدر که در مورد کیف پولتان احتیاط میکنید، باید در مورد بیت کوین دقت داشته باشید.

تمام تراکنش­های بیت کوینی بصورت عمومی و دائمی روی شبکه ذخیره می شود و هر کسی می تواند تراز و تعاملات مربوط به هر آدرس بیت کوینی را ببیند، اما هویت هر کاربر ناشناخته است. به همین دلیل است که از آدرس­های بیت کوینی، فقط یکبار باید استفاده کرد. همیشه به یاد داشته باشید برای حفاظت از سرمایه خود، مسئولیت انجام تراکنش ­های درست، بر عهده خود شماست.

 

هر فرد می‌تواند به کمک برنامه‌ های کیف پول یک یا چندین نشانی بدست آورده و با آن ها اقدام به مبادله بیت ‌کوین کند. تنها در صورتی هویت فرد مشخص می‌شود که وی در صرافی اقدام به مبادله بیت‌کوین‌ها کرده یا یکی از طرف‌های معامله، هویت او را درخواست کند. در غیر این صورت، شما میتوانید در یک معامله شرکت کنید و هویت خود را پنهان نگه دارید.

سایت ها و صرافی هایی هستند که قیمت ارز دیجیتال را بالاتر از قیمت چیزی که تو بازار هست میخرند این افراد با این کار سعی میکنند پول های فیشینگی که در اختیار دارند را تمیز کنند یا درواقع پولشویی انجام بدهند به این صورت که پول های دزدی که دارند را به حساب فروشنده واریز میکنند و از او بیت کوینی  تحویل میگیرند که قابل رهگیری نیست.

 

Blockchain

 

بلاک چین Blockchain چیست؟

بلاک چین یک روش ثبت اطلاعات است که به صورت غیرمتمرکز انجام میشود. این تکنولوژی همانند یک دفترِ کل، تمام تراکنش‌های بیت کوین را درون خود ذخیره می‌کند. درواقع اساسِ بیت کوین بر پایۀ این تکنولوژی بنا شده است.

فرض کنید که ما در سیستم بانکی میخواهیم یک تراکنش انجام بدهیم؛ اتفاقی که میوفته این است که ما به بانک دستور میدهیم که مثلا عدد 10میلیون تومان، به حساب فلان شخص انتقال داده شود در واقع ما خودمان انتقال پول را انجام نمیدهیم و پول در حساب ما نیست ؛ ما دربانک به اندازه ی سرمایه خود اعتبار داریم . عملا بانک یک واسطه است؛ بلاک چین به وجود آمده که هیچ واسطه ای این بین وجود نداشته باشد و سیستم بسیار امن و شفاف کار کند.

اگر هرج و مرج به وجود بیاد و برای اوضاع اقتصادی کشور مشکل بوجود بیاد، بانک‌ها در معرض ورشکستگی قرار میگیرند و دیگر نمیتوان به پابرجا بودن نظام‌های بانکی امید داشت. چنین بلبشویی زمینه را برای سوء استفادۀ افراد سودجو فراهم میکند.

برای ثبت تراکنش در سیستم های بانکی اطلاعات در یک سرور ثبت میشود و آن سرور میتواند تخلف انجام دهد و یا از روی عمد اختلالاتی در این سیستم به وجود بیاد، داستان بلوکه شدن پول در برخی از موسسات مالی یک نمونه از همین مشکلات است که شاید خودِ شما هم قربانیِ آن باشید.

در بلاک چین قدرت دست یک شخص خاص یا یک ارگان خاص نیست درواقع قدرت به صورت توضیع شده بین مردم است. در ثبت اطلاعات در بلاک چین هیچ واسطه ای وجود ندارد و اطلاعات همه­ ی کاربرها در یک سطح است.

بلاک چین اولین payment processor منعطف دنیا بود که بدون هیچ رئیسی میتوانست تمام تراکنش ها را انجام دهد و این اتفاق خیلی مهم و بزرگی بود که سال 2009 رخ داد. سیستم بلاک چین p2p یا همتا به همتا هست و این باعث حذف شدن واسطه ها میشود.

 

استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری در ایران قانونی است، اما باید برای انجام آن از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت شود. استخراج ارزهای دیجیتال در ایران بدون مجوز غیر مجاز اعلام شده است.

واردات قانونی دستگاه‌های استخراج در سال ۹۸ ممکن شد اما این کار هم نیازمند اخذ مجوز است. به دلیل سخت بودنِ واردات قانونیِ دستگاه‌ها ، عمده دستگاه‌های استخراج موجود در ایران قاچاق محسوب می‌شوند و قانون، حق ضبط و توقیف دستگاه‌های قاچاق را دارد.

بنابراین استخراج در ایران یک صنعت بوده و قانونی است اما باید مجوزهای لازم را از وزارت صنعت دریافت کنید، در غیر این صورت وزارت نیرو می‌تواند جلوی استفاده از برق برای این فعالیت را بگیرد و همچنین نیروی انتظامی حق ضبط دستگاه‌ها و حتی انجام اقدامات قضایی را دارد.