​​تحلیل گر و فعال بازار سرمایه  

تولد بیت کوین اخرالزمانی برای بانک ها !

bitcoin

 

بیت کوین در اواخر سال 2008 متولد شد. در همین دوران بود که فرد یا گروه ناشناسی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، مقاله‌ای را به تعداد زیادی از متخصصین علم رمزنگاری ارسال کردند که در آن از پول الکترونیکی جدیدی صحبت شده بود. ساتوشی ناکاموتو، در این مقاله بیت کوین و نحوه کار کردن آن را شرح داده بود.

پس از گذشت چند ماه، در ابتدای سال 2009 شبکه بیت کوین فعالیت خود را آغاز کرد. ساتوشی ناکاموتو در سال‌های ابتدایی در پروژه حضور داشت و نواقص آن را به همراه توسعه ‌دهندگان دیگری که به پروژه می‌پیوستند،  برطرف می‌کرد تا اینکه اواخر سال 2010 ناپدید شد.

دامنه bitcoin.org (آدرس رسمی سایت بیت کوین) در 18 اکتبر سال 2008 به ثبت رسید و مشخص نیست که کد بیت کوین در چه زمانی توسط ساتوشی نوشته شده است. با این حال، در میان جامعه بیت کوین روز 31 اکتبر به عنوان تولد آن در نظر گرفته می‌شود و علاقه‌ مندانش، این روز را جشن می‌گیرند. شبکه بیت کوین چندی پس از معرفی، در سوم ژانویه 2009 با استخراج اولین بلاک توسط ساتوشی ناکاموتو، کار خود را آغاز کرد.

اولین معامله با بیت کوین در دنیا

اولین تراکنش بیت‌کوینی دنیا، در ماه می 2010 و توسط  برنامه ‌نویس فلوریدایی، Laszlo Hanyecz  انجام شد که برای یک پیتزا، پیشنهاد 10 هزار بیت‌کوین داده بود. در آن زمان، این مقدار بیت‌کوین معادل 40 دلار می‌شد.

در 11 جولای 2010، خبر انتشار نسخه‌ی 0.3 بیت کوین در وب ‌سایت خبری و فناوری محبوب slashdot.org قرار گرفته و نظر بسیاری از علاقه ‌مندان به فناوری‌های نوین را جلب کرد. پنج روز پس از این ماجرا، ناگهان نرخ معامله‌ بیت کوین 10 برابر شده و از قیمت 0.008 دلار به 0.08 دلار رسید. در اواخر سال 2010، ارزش کل بازار بیت کوین به 1 میلیون دلار رسید.

 

black market

 

بیت کوین و بازار سیاه

جاده ابریشم (Silk Road)،  بازار سیاه آنلاینی بود که در آن معاملات دارو و پولشویی رخ می داد. بسیاری از تراکنش هایی در بازار جاده ابریشم، با ارزهای دیجیتال انجام می شد. پس از تحقیقات طولانی FBI، مالکان سایت جاده ابریشم در اکتبر 2013 دستگیر شدند و  فعالیت آنها متوقف شد.

راس اولبریکت (Ross Ulbricht)  به دلیل ایجاد وبسایت جاده ابریشم ( که دیگر در دسترس نیست ) محکوم به حبس ابد شده است و هم اکنون دوران محکومیت خود را در زندان سپری می کند.

جاده ابریشم نخستین جایی بود که در آن بیت کوین به صورت گسترده و قابل توجه به عنوان ارز ویژه داد و ستد مواد مخدر مورد استفاده قرار گرفت.

استفاده از بیت کوین برای معاملات در وب سایت جاده ابریشم باعث شد که در فوریه 2011 قیمت آن به 1 دلار برسد.

 

Cryptocurrency

 

کریپتوکارنسی Cryptocurrency چیست؟

کریپتوکارنسی  یا رمزارز به دسته‌ای از پول‌های دیجیتال یا مجازی گفته می‌شود که در آن‌ها از رمزنگاری(کریپتوگرافی) برای تراکنش‌های مالی استفاده شده‌است؛ به طوری که رمزگشایی آن‌ها بسیار دشوار و بعضا غیرممکن است. نکته قابل توجه این است که این نوع ارزها توسط مرکز خاصی کنترل نمی‌شوند. پس از تولد بیت‌ کوین به عنوان اولین رمزارز در سال 2009 ، تا به امروز بیش از 1900 رمزارز بوجود آمده‌ است.

آلت کوین (altcoin) چیست؟

اصطلاح آلت کوین Altcoin  یا alternative coin به کلیه ارزهای دیجیتال به غیر از بیت کوین گفته می شود. آلت کوین­ها، ارزهای دیجیتالی هستند که پس از بیت کوین عرضه شدند.

 به طور کلی، آن ها خود را به عنوان جایگزین های بهتری برای بیت کوین معرفی می کنند. موفقیت بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال سبب شد که بسیاری از توسعه دهندگان با تغییراتی کلی یا جزئی، ارزهای دیجیتال جدیدی معرفی کنند.

کوین (Coin) چیست؟

کوین ها ارز های دیجیتالی هستند که بلاک چین مخصوص خود را دارند. یک کوین مانند لایت‌کوین، از طریق ایجاد تغییراتی در کد اصلی بیت کوین ایجاد می‌شود. به این ارزهای دیجیتال، آلت کوین (Altcoin) نیز گفته می‌شود، زیرا به تناوب بیت کوین، می‌توانند استفاده شوند و کاربردهای آن ها شبیه بیت‌ کوین است.

Privacy Coin چیست؟

کوین های حریم خصوصی از دامنه‌ای از پروتکل‌ها استفاده می‌کنند که آدرس‌های دو طرف معامله‌ را مبهم و غیرقابل ردیابی می‌کند. برخی از این ارزهای دیجیتال خصوصی به صورت پیش فرض، شخصی و خصوصی هستند، مابقی ویژگی پنهان کردن هویت را به عنوان یک ویژگی به شما ارائه می‌دهند.

Stable coin چیست؟

Stable coin  یک نوع Cryptocurrency است که برای کاهش نوسانات قیمت طراحی‌ شده‌ است و به عنوان ذخیره کننده ارزش و همچنین وسیله‌ای برای مبادله مورد استفاده قرار می‌گیرد. استیبل کوین به یک دارایی ثابت وابسته است که این دارایی ثابت می‌تواند هر چیزی باشد؛ از طلا گرفته تا ارز فیزیکی و یا دارایی که بتوان قیمت آن را مشخص کرد.

هدف از طراحی stable coin  چه بود ؟

استیبل کوین‌ها برای مقابله با نوسانات ذاتی Cryptocurrency به بازار ارائه شدند؛ برخلاف دیگر ارزهای دیجیتال که قیمت پایداری ندارند، استیبل کوین‌ها در برابر نوسانات شدید قیمت ارز دیجیتال از سرمایه ‌گذاران محافظت می‌کنند.

توکن (Token) چیست؟

توکن نوعی ارز رمزنگاری شده است که روی پلتفرم یک بلاک‌چین دیگر ایجاد می‌شود.

معمولا کاربرد توکن‌ها در یک اپلیکیشن یا به عنوان یک دارایی است.

به عبارتی دیگر کوین‌هایی همانند اتریوم می‌توانند بطور کاملا مستقل وجود داشته باشند ولی بر فرض مثال اگر روزی بلاک‌چین اتریوم از بین رود، توکن GNT نیز وجود نخواهد داشت، زیرا این توکن بر روی پلتفرم اتریوم ساخته شده است.

توکن‌های کاربردی (Utility tokens)

ظهور اتریوم باعث به وجود آمدن توکن‌های کاربردی شد. این نوع از توکن‌ها به دارندگان‌ خود اجازه دسترسی به یک محصول یا سرویس خاص را می‌دهند. توکن‌های کاربردی معمولا روی یک بلاک‌چین مانند اتریوم ساخته می‌شوند و قابلیت استفاده در همان شبکه را دارند.

توکن‌های ارزی (Currency tokens)

همانطور که از نام آن مشخص است، از این توکن‌ها به عنوان روشی برای پرداخت و ذخیره ارزش استفاده می‌شود بنابراین کاربرد این توکن‌ها مانند سایر ارزهای دیجیتال (مثل بیت‌ کوین) است.

 

Securities tokens

 

توکن‌های بهادار (Securities tokens)

با این توکن‌ها قادر به خرید محصولات و خدمات خواهید بود همچنین با نگهداری از آن ها  می توان انتظار بازده سرمایه ‌گذاری و منفعت را  داشت. این ویژگی باعث شده تا برخی از فعالان بازار و همچنین کمیسیون بورس اوراق بهادار آمریکا (SEC) آن را به عنوان اوراق بهادار طبقه بندی کنند.

توکن‌های دارایی (Asset tokens)

این توکن‌ها به عنوان نماینده دیجیتال یک دارایی در یک پلتفرم یا سازمان شناخته می‌شوند. برای مثال ممکن است یک توکن، نماینده مقدار مشخصی از املاک یا دارایی فیزیکی مانند طلا باشد.

انتقال توکن (token swap) چیست و چگونه کار می‌کند؟

جابجایی توکن (token swap) یا انتقال توکن به فرایندی گفته می شود که در آن توکن شما به یک بلاک چین جدید فرستاده می‌شود. هنگامی که توکن ها از یک شبکه به شبکه دیگر مثلا وقتی که شبکه خودشان ایجاد می شود، مهاجرت می کنند عملیات توکن سواپ انجام می شود.

 

Make Money Through Digital Currencies

 

روش هایی برای کسب درآمد از طریق ارزهای دیجیتال

در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید

یکی از راه های امن کسب درآمد در دنیای ارزهای دیجیتال خرید ارزهای معتبر و حفظ آنها تا زمانی مناسب است که در بازار به ارزش قابل توجهی برسند.

 در صورت انتخاب این راه حتما ارزهایی مثل بیت کوین، اتریوم، بایننس، تزوس و در کل مواردی را انتخاب کنید که از شهرت و اعتبار کافی برخوردار هستند. شما با خرید و نگهداری این ارزها باید مقداری صبر پیشه کنید و پس از افزایش قیمت، آن ها را به فروش رسانید.

 

Bitcoin Mining

 

بیت کوین استخراج کنید

بیت کوین یک ارز و شبکه غیرمتمرکز است و وابسته به هیچ کشور یا شرکت خاصی نیست. غیرمتمرکز بودن یعنی اینکه هیچ کس مالک شبکه بیت کوین نیست و هیچ کس به تنهایی نمی‌تواند آن را کنترل کند بنابراین هر کسی در هر جای دنیا می‌تواند با وصل شدن به شبکه بیت کوین، جزئی از آن شود.

استخراج بیت کوین یا همان ماینینگ بیت کوین، یک فعالیت داوطلبانه است که در آن افرادی به ‌نام استخراج ‌کننده یا همان ماینر، قدرت پردازش دستگاه‌های استخراج خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند تا امنیت شبکه حفظ و تراکنش‌های بیت کوین تأیید شود.

ماینرها، دستگاه‌ها و سخت‌ افزارهای خود را در اختیار شبکه بیت کوین قرار می‌دهند و این شبکه در ازای حفظ امنیت به آن‌ها پاداش می‌دهد.

 

trading

 

معامله گر یا تریدر باشید

ترید (Trade) ارز دیجیتال، به معامله یا خرید و فروش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال گفته می‌شود که با هدف کسب سود انجام می‌گیرد. فرد معامله‌گر یا تریدر با هدف کسب سود از نمودارهای قیمتی، اخبار و رویدادهای آتی بازار استفاده می‌کند.

معامله‌ بیت کوین به معنای خرید با قیمت پایین و فروش با قیمت بالا است. بر خلاف سرمایه‌گذاری که به معنای نگهداری بیت کوین برای طولانی مدت است، معامله‌‌گر در ترید به دنبال آن است تا قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کند. برای پیش‌بینی قیمت‌ها باید اخبار و رویدادهای این صنعت را دنبال کرد و با نمودارهای مختلف سر و کار داشت. فرد معامله‌گر برای رسیدن به مهارت در معاملات نیازمند سرمایه و تلاش زیاد است.

 

White Paper

 

وایت‌ پیپرWhite Paper چیست؟

وایت پیپر (White Paper) به معنای کاغذ سفید، یک سند است که به مشتریان آینده نگر کمک می کند که اطلاعاتی درباره تصمیمات یک کمپانی یا یک محصول خاص به دست آورند.

 در وایت پیپر باید کاربرد پروژه مشخص شود. برای مثال کاربرد بیت کوین به عنوان یک سیستم پول الکترونیک همتا به همتاست و کاربرد اتریوم به عنوان یک پلتفرم نامتمرکز برای اجرای قرارداد های هوشمند است.  برای اینکه بتوانید در بازار ارزهای دیجیتال یک تحلیل فاندامنتال داشته باشید حتما باید مطالعه کردن وایت پیپر را شروع کنید.

 

Market Cap

 

ارزش بازار (Market Cap)

ارزش بازار،  با تعداد واحدهای یک سهام یا دارایی، ضرب در قیمت هر واحد از سهام یا دارایی برابر است.

به عنوان مثال اگر قیمت هر واحد بیت کوین 10,000 دلار باشد و تعداد بیت کوین‌های در گردش 17,000,000 میلیون باشد، ارزش بازار بیت کوین برابر است با 10,000 ضربدر 17,000,000 که مساوی است با 170,000,000,000 دلار یا به عبارتی 170 میلیارد دلار.

نقدینگی Market liquidity

نقدشوندگی بازار (قابلیت تبدیل به پول) یا به اصطلاح نقدینگی Market liquidity، اصطلاحی در علم اقتصاد و سرمایه ‌گذاری است که به توانایی و میزان آمادگی تبدیل به وجه نقد شدن یک دارایی گفته می‌شود. حجم نقدینگی یا market liquidity  همیشه از market cap  کمتر است؛ به علت اینکه همه پول وارد بازار نشده است.

 

اصطلاحات رایج در بازار ارزهای دیجیتال

 

 WHALE

 

نهنگ WHALE

این واژه در میان قماربازان کاربرد داشته است. نهنگ‌ها ، نماد سرمایه‌گذاران حقوقی و کلان در بازارهای سرمایه‌گذاری هستند. آن ها حجم نقدینگی زیادی در دست دارند.

 در بازارهای بسیاری از جمله بازار ارز دیجیتال و بازار فارکس، نهنگ‌ها اثرات قابل توجهی در بازار گذاشته و سیر صعودی و نزولی زیادی در بازار ایجاد می کنند.  نهنگ ها معامله گران سرمایه داری هستند که به آینده یک ارز دیجیتال خوش‌ بین هستند و مبالغ سنگینی روی آن ها سرمایه گذاری می‌کنند.

 

 PIG

 

خوک PIG

خوک ها نمادی از حرص و طمع هستند. تعداد بیشماری از افراد بازار را معامله گرانی که دارای نماد خوک هستند ، تشکیل می دهند.  وقتی که افراد حرفه ای از بازار خارج می شوند بازار را به دست خوک ها می سپارند و اجازه می دهند که آن ها مسیر بازار را مشخص کنند؛ پس از مشخص شدن مسیر حرفه ای ها به بازار بر می گردند و با ریسک کمتر سود بیشتری را به دست می آورند. خوک ها معمولا سودهای به دست آورده خود را به دلیل طمع بیش از حد از دست می دهند.

 

Bull market

 

بازار گاوی یا Bull market و بازار خرسی Bear market

این دو واژه برای مشخص کردن روند کلی بازار سرمایه به کار می روند. هنگامی که بازار رو به رشد باشد و قیمت سهام روندی صعودی داشته باشد،  بازار گاوی است. اگر قیمت سهام روندی نزولی داشته و رکود در اوضاع اقتصادی حاکم شده باشد، اصطلاح بازار خرسی برای آن به کار می رود.

بالاترین قیمت یا ATH All Time high) ( به بالاترین قیمتی گفته می‌شود که یک ارز دیجیتال در کل دوره عرضه، به آن رسیده است.

کمترین قیمت یا  ATL (All Time Low)  به کمترین قیمتی گفته می شود که یک ارز دیجیتال در کل دوره عرضه، به آن رسیده است.

 

 Pump & Dump

 

پامپ و دامپ Pump & Dump به چه معناست؟

 پامپ و دامپ یک شیوه معامله سمی در سیستم‌های اقتصادی است که یک تریدر یا سرمایه‌گذار موفق باید بتواند آن را تشخیص داده و متضرر نشود. در این شیوه نهنگ‌ها یا همان سرمایه ‌گذاران بزرگ، ابتدا مقداری زیادی ارز مادر یا همان توکن خریداری می‌کنند، این امر باعث افزایش قیمت آن توکن و کوین‌های وابسته می‌شود، پس از آنکه ارزش این ارزها به شکل قابل توجهی بالا رفت، تمام ارزهای خریداری شده را در حجم‌های کمتر به سیستم بازمی‌گردانند که باعث کاهش ارزش توکن خواهد شد.

این افراد با استفاده از از ابزارهای سعی دارند تا مردم را برای خرید آن کالا،  ارز یا سهام، متقاعد کنند.  به محض اینکه قیمت دارایی مورد نظر بالا رود، این افراد دارایی خود را در بالاترین قیمت به فروش می‌رسانند و با این‌ کار سودهای بسیار بالایی را به جیب خواهند زد.

 این‌ اقدام باعث افزایش قابل توجه عرضه در بازار خواهد شد و به دنبال آن قیمت ها کاهش می‌یابد. مردم ناآگاه و بی‌خبر از همه جا که تحت تاثیر تبلیغات، این ارز یا سهام را خریداری کرده‌اند شاهد آب شدن سرمایه خود هستند و ترس بر این افراد غلبه کرده و آن ها هم به قیمتی پایین‌تر از قیمت خرید خود دست به فروش دارایی شان می‌زنند.

 به بالا رفتن مصنوعی قیمت توسط افراد کلاهبردار، پامپ و به ریزش قیمت پس از خروج این افراد، دامپ گفته می‌شود.

 

امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه

خوشحال میشم اگر نظری داشتید برام کامنت کنید :)