​​تحلیل گر و فعال بازار سرمایه  

بلاک چین و آنچه نمی دانید !

 

The economy is interconnected

 

به گفته ی پژوهشگران، بلاک چین "اقتصاد به هم پیوسته" در آینده است.

 ارزهای دیجیتال و بلاک چین می‌توانند قدرت را از سیستم‌های متمرکز گرفته و آنها را به نزد مردم باز گردانند. بیت کوین همان کاری را با بانک‌ها خواهد کرد که ایمیل با صنعت پست انجام داد. جهان، در حال حرکت به سوی اقتصادی به هم پیوسته است و بلاک چین راه را برای رسیدن به آن را هموار می کند. فناوری بلاک چین نیاز به شخص ثالث را برطرف کرده و اینگونه امنیت بیشتری را تضمین می کند.

 

Blockchain

 

بلاک چیست؟

بلاک مجموعه ای از تراکنش است که توسط نود ها بررسی می شود در واقع بلاک به فایلی گفته می‌شود که اطلاعات آخرین تراکنش‌ها بر روی شبکه بیت کوین به طور دائم در آن ثبت می‌شود. هر بلاک را می‌توان به صفحه‌ای از دفتر کل متصل کرد؛ زنجیره‌ای از بلاک‌ها در کنار یکدیگر یک دفتر کل توزیع شده را تشکیل می‌دهند که مانند بستری برای شبکه بیت کوین عمل می‌کند.

تراکنش‌ها پیش از اضافه شدن به بلاک چین به‌عنوان بلاک جدید، توسط ماینرها تایید می‌شوند.

در سال‌های ابتدایی ظهور بیت کوین، محدودیت هر بلاک حداکثر 36 مگابایت از اطلاعات تراکنش‌های تعیین شده بود. اما در 14 جولای سال 2010، به منظور مقابله با تهدید تراکنش‌های اسپم در شبکه ، سایز هر بلاک بیت کوین به 1 مگابایت کاهش یافت.

 

Node

 

گره یا نود (Node) چیست؟

نود‌ها یکپارچگی بلاک ‌چین را برای انجام یک عملیات رمزنگاری خاص حفظ می کنند. تاریخچه کامل از بلاک‌ چین در هر نقطه جهان بوسیله یک نود قابلیت حفظ و ذخیره را دارد؛ این امر باعث می شود تمام ارزهای دیجیتالی که در بلاک‌ چین وجود دارند در مقابل حملات سایبری، هک ها، خرابی‌ها و … در امان بمانند.

 

Receive bitcoins through freelancing

 

دریافت بیت کوین از طریق فریلنسینگ

فریلنسر به فردی گفته می‌شود که برای خود و به صورت پروژه‌ای کار می‌کند. فریلنسینگ می‌تواند یک شغل تمام وقت یا پاره وقت باشد. در واقع به کارهایی که می‌توان در خانه و به صورت آنلاین و از راه دور انجام داد، فریلنسینگ گفته می‌شود.

شغل‌های فریلنسری بسیاری وجود دارد مثلا : شما به عنوان مترجم ، آهنگ ساز، مدیر شبکه‌های اجتماعی و ... می‌توانید برای سایت‌های مختلف کار کرده  و در ازای آن ، حقوق خود را به بیت کوین دریافت کنید.

معروف ترین پلتفرم های فریلنسری

پلتفرم Jobs4Bitco : این پلتفرم یکی از بهترین پلتفرم‌های فریلنسری است که می توانید از این سایت درآمد خود را به صورت بیت کوین دریافت کنید.

پلتفرم Bitwage   : پلتفرمی است که به ازای انجام خدمات HR حقوق و دستمزد فریلنسرها را با بیت کوین پرداخت می‌کند.

پلتفرم Earn.com : این پلتفرم یکی از بهترین پلتفرم‌های کسب بیت کوین از طریق فریلنسری است، در ازای تکمیل تسک‌ و پاسخ به ایمیل‌ به فریلنسرها بیت کوین پرداخت می‌کند.

پلتفرم CryptoGrind  : در پلتفرم CryptoGrind  کلیه‌ خدمات فریلنسری با استفاده از مبادله بیت کوین انجام می‌شود.

پلتفرم Coinality : پروژه‌هایی که پرداخت آن‌ها از طریق بیت کوین انجام می‌شود در این وب سایت قرار داده شده است.

 

airdrop

 

ایردراپ (Airdrop) چیست؟

ایردراپ در کریپتو به معنی توزیع توکن رایگان بین دارندگان یک ارز دیجیتالی به عنوان پاداش است. در واقع ایردراپ نوعی تبلیغ برای یک بلاک چین خاص است و از آن برای دادن پاداش به کاربران وفادار هم استفاده می‌شود. یکی از دلایل اصلی استفاده از ایردراپ، آگاهی دادن درباره یک ارز مجازی جدید است.

 

Bounty

 

بانتی Bounty چیست؟

بانتی به معنی جایزه ای است که شما در ازای انجام کاری دریافت می کنید. بانتی هانتینگ دقیقا مانند ایردراپ است با این تفاوت که تعداد توکن های دریافتی شما با توجه به کاری که انجام

 می دهید قابلیت افزایش را دارد؛ به این معنی که بانتی هانتیگ سودمندتر از ایردراپ است.

 

How to buy bitcoin?

 

چگونه بیت کوین بخریم؟

همان‌طور که می‌دانید، بیت کوین شکل فیزیکی ندارد و به ‌شکل دیجیتالی منتقل می‌شود بنابراین برای خرید بیت کوین لازم نیست حضوری اقدام کنید، این کار اغلب به صورت آنلاین و از طریق اینترنت انجام می‌شود.

امن‌ترین راه خرید بیت کوین مراجعه به یک وب‌ سایت صرافی ارز دیجیتال است. به ‌دلیل تراکنش‌های نیمه‌ ناشناس بیت کوین، خرید این ارز دیجیتال از طریق شبکه‌های اجتماعی و افرادی که شناخت کافی از آنها ندارید، ریسک بسیار بالایی دارد.

برای خرید بیت کوین باید یک ولت یا همان کیف پول تهیه کنید.

ولت ها انواع مختلفی دارند:

 

Mobile wallets

 

کیف پول های موبایلی

این نوع ولت ها مانند اپلیکیشن روی گوشی شما نصب می‌شوند و از کلید عمومی و خصوصی شما نگهداری می کنند در صورت اتصال به اینترنت می توانید از آن ها استفاده کنید. در این اپلیکیشن‌ها امکان ارسال بیت ‌کوین و سایر ارزها فراهم شده است. مشکل ولت های موبایلی این است که همواره در معرض هک شدن قرار دارند همچنین اگر موبایلتان به هر دلیلی آسیب دیده یا دزدیده شود، شخص دیگری امکان دسترسی به موجودی بیت‌ کوین شما را پیدا کند.

کیف پول های آنلاین

کیف پول های آنلاین یا تحت وب، کلید خصوصی کیف پول شما را روی سرورهای خودشان نگهداری می‌کنند. سرور همیشه آنلاین است و  یک شرکت یا اشخاص متعدد از آن نگهداری کرده و  آن را کنترل می کنند.

کیف پول های آنلاین اگر به صورت صحیح پیاده ‌سازی نشده باشد، کلید خصوصی شما در معرض خطر قرار می گیرد.

کیف پول های دسکتاپ

ولت های دسکتاپ نرم افزار هایی هستند که روی کامپیوتر یا لپ تاب نصب می شوند.

این نرم‌ افزار کلید خصوصی ولت شما را روی هارد درایو کامپیوتر نگهداری می‌کند. این مدل از کیف پول‌ها برای کار کردن به اینترنت وصل می‌شوند و به همین دلیل احتمال هک شدن آن ها وجود دارد.

 

Hardware wallet

 

کیف پول سخت‌افزاری

ولت سخت‌افزاری Hardware Wallet نوعی خاص از کیف پول ارزهای دیجیتال است که کلید خصوصی را در یک دستگاه سخت‌ افزاری نگهداری می‌کند. این ولت ها امن‌ ترین و بهترین روش برای نگهداری بیت ‌کوین و یا سایر ارزهای دیجیتال هستند. کیف پول‌های سخت افزاری را فقط از تولید کننده ها یا فروشنده‌ های مجاز بخرید، چون خریدن کیف پول دست دوم شما را درمعرض هک شدن و دزدی قرار می‌دهد.

اگر کیف پولتان را گم کنید، می‌توانید با استفاده از عبارت بازیابی، ارزهایتان را بازیابی کنید. این عبارت منحصر به‌فرد است و می‌توانید آن را روی کاغذ بنویسید و در محلی جدا ذخیره کنید.

قبل از خرید کیف پول جزئیات هر ولت سخت افزاری را بررسی کنید تا مطمئن شوید از تمام سکه‌ها و توکن‌هایی که می‌خواهید در آن ذخیره کنید، پشتیبانی می‌کند.

کیف پول های کاغذی

کیف پول کاغذی شامل تکه کاغذی است که کلیدهای عمومی و خصوصی یک ارز دیجیتال روی آن نوشته شده است. این کلیدها، معمولاً به همراه رشته های الفبایی با ترتیب مشخصی و به صورت کدهای QR نمایش داده می شوند.

هر کیف پول کاغذی شامل دو رشته کلید است. یکی از آن‌ها آدرس کیف پول (Wallet Address) و دیگری کلید خصوصی (PrivateKey) است. برای دریافت بیت کوین تنها لازم است که آدرس کیف پول را به کسی که می‌خواهد برای شما ارز دیجیتال بفرستد، بدهید.

 

China block structure

 

ساختار بلاک چین

بلاک چین زنجیره‌ای از بلاک‌ها است که حاوی اطلاعات خاص هستند اما نحوه قرار گیری آن ها طوری است که از ایمنی بسیار بالایی برخوردارند. به عبارت دیگر، بلاک چین به جای سرور مرکزی، ترکیبی از رایانه‌های متصل به یکدیگر است، بدان معنا که کل شبکه، غیرمتمرکز است.

بلاک چین امکان این موضوع را ایجاد می‌کند که اطلاعات دیجیتالی به جای کپی شدن، توزیع شوند. این دفترکل توزیع شده باعث ارائه شفافیت، اعتماد و امنیت بیشتر اطلاعات می‌شود.

از ساختار بلاک چین به طور بسیار گسترده در صنعت امور مالی استفاده شده است. هرچند امرزوه این فناوری نه تنها برای ارزهای دیجیتال بلکه برای حفظ سوابق، ثبت دیجیتال اسناد و قراردادهای هوشمند نیز به کار گرفته می‌شود.

 

Markel Tree

 

درخت مرکل چیست؟

درخت مرکل Markel Tree یا درخت هش باینری (binary hash tree) شامل استفاده از مقادیر زیاد داده‌ها و اطلاعات است تا آنها را برای پردازش‌های بعدی، مدیریت پذیر کند. در مورد فناوری بلاک چین، درخت مرکل برای ساماندهی تراکنش‌های معمول و رایج استفاده می‌شود تا منابع کمتری را مصرف کند.

درخت مرکل به کاربران امکان می‌دهد تا بدون دانلود کردن کل بلاک چین، بررسی کنند که یک تراکنش مشخص در بلاک حضور دارد یا خیر. درخت مرکل روش قدرتمندی برای ساماندهی تراکنش‌ها و امکان پذیر ساختن ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین و اتریوم است که عملکرد خود را حفظ کنند. می‌توان گفت که اگر درخت مرکل نبود، ارزهای دیجیتال عملکرد ضعیف‌ تری داشتند.

 

Block explorer

 

بلاک چین اکسپلور Block explorer چیست؟

Blockchain explorer مرورگری برای بلاک چین است. این مرورگر درست شبیه به مرورگرهایی مانند Google Chrome و Mozilla است که از آن‌ها برای جستجو در صفحات وب استفاده می شود.همه ی کاربران بیت کوین و دیگر آلت کوین‌ها به راحتی می توانند با استفاده از بلاک چین اکسپلور تمام معاملات خود را پیگیری کنند.

هر بلاک چین مرورگر مربوط به خود را دارد و به این معنا است که مثلاً برای پیگیری تراکنش‌های لایت کوین نمی‌توان از مرورگر بلاک بیت کوین استفاده کرد.

با استفاده از مرورگرهای بلاک، شما می‌توانید وضعیت mempool یعنی تراکنش‌هایی که هنوز تایید نشده‌اند را با جزئیات ببینید علاوه بر این می توانید تمامی تراکنش‌هایی که در بلاک‌های استخراج شده‌ قرار گرفته‌اند را مشاهده کنید.

 

 BTM

 

دستگاه BTM  چیست؟

BTM یا Bitcoin teller machine دستگاهی است که از طریق آن می‌توان بیت‌ کوین را تبدیل به پول فیات یا پول فیات را تبدیل به بیت ‌کوین کرد. در واقع یک دستگاه دو طرفه است که می‌توان از آن خرید و فروش بیت کوین انجام داد. قابلیت‌های دیگری مانند امکان خرید بیت ‌کوین توسط درگاه بانکی را دارد.

این دستگاه همانند دستگاه خود پرداز دارای تحویل‌ دهنده اسکناس است علاوه بر آن یک کامپیوتر معمولی مدل msi دارد که به اینترنت وصل می‌شود.

با استفاده از سایت Bitcoin ATM Map می توانید نزدیکترین BTM  به خود را پیدا کنید. در حال حاضر حدود 10014 دستگاه خودپرداز در 71 کشور جهان وجود دارد که به کاربران امکان خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها را به صورت نقدی می دهد.

 

 Tradingview

 

نرم افزار تریدینگ ویو Tradingview

تریدینگ ویو یکی از پلتفرم های کار با نمودار است و از طریق مرورگر وب می توانید از آن استفاده کنید. پلتفرم تریدینگ ویو  به طور تخصصی روی ارائه نمودار ها به شکلی که تریدر ها بتوانند نمودار ها را به سلیقه خودشان شخصی سازی کنند، می پردازد علاوه بر این، این پلتفرم به نوعی یک شبکه اجتماعی هم برای تریدر ها به حساب می آید که می توانید در آن با دیگران به بحث و گفتگو بپردازید و تریدرهای معروف را در آن جا دنبال کنید.

 

تحلیل تکنیکال

 

تحلیل تکنیکال چیست؟

این تحلیل یکی از روش‌های تحلیل قیمت و بررسی بازارهای مالی است. تحلیل تکنیکال درواقع استفاده از مجموعه  ابزارهایی است که به شناخت الگوهای قیمتی و زمانی بر اساس بررسی نوسانات قیمتی گذشته کمک می کند و نقاط ورود و خروج از معامله را مشخص می کند. در تحلیل تکنیکال با استفاده از تاریخچه حجم و قیمت می‌توان وضعیت یک ارز دیجیتال را سنجید و در مورد آن تصمیم ‌گیری کرد.

 تحلیل گران با مطالعه وضعیت گذشته بازار آینده را پیش بینی می کنند؛  در تحلیل تکنیکال بر این باوریم که تاریخ دوباره تکرار خواهد شد این تحلیل به وسیله بررسی تغییراتو  نوسانات قیمت ‌و حجم معاملات در کنار عرضه و تقاضا می ‌توان وضعیت قیمت‌ ها را در آینده کوتاه مدت و حتی میان مدت به خوبی پیش بینی کرد. این شیوه تحلیل در بازار ارزهای خارجی، بازارهای بورس ، اوراق بهادار ، بازار طلا و دیگر فلزات گران‌ بها نیز کاربرد بسیاری دارد.

کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی جزو با ارزش ترین کتاب های تحلیل تکنیکال محسوب می شود که در بعضی از منابع آن را با نام “کتاب مقدس تحلیل گران تکنیکال” یاد می کنند. نویسنده این کتاب آقای جان مورفی یکی از شاخص ترین تحلیل گران تکنیکال در دنیاست که چندین سال به عنوان تحلیل گر شبکه CNBC و مدیریت ارشد موسسه مریل لینچ ایالات متحده و شرکت JJM را بر عهده داشتند. پیشنهاد می کنم حتما این کتاب را مطالعه کنید.

این موضوع را هیچ وقت از یاد نبرید که شرط بقا در بازار های سرمایه این است که در جهت درست بازار حرکت نمایید و خرید و فروش های خود را در بهترین قیمت و بهترین زمان انجام دهید تا بیش ترین سود نصیب شما شود